Hlavní navigace

ČT2: Večer na téma... Kreace rekreace – neděle 30. 5. od 20:00

[Tisková zpráva] Prostřednictvím cestovky zpět do éry socialismu se vydejte v novém dokumentu Sladké mámení. Víkendy „lufťáků“ na Slapech připomene snímek Víkend (1976). Jak lidé před 80 lety trávili volný čas na řece Lužnici, či ve skautském táboře zavzpomínáme s pořadem Slunce, voda, vzduch (1999). Prožijte ojedinělý nedělní Večer na téma... Kreace rekreace 30. května na ČT2 od 20:00 hodin.

Sdílet

20:00 Sladké mámení (premiéra)
Prostřednictvím cestovky zpět do éry socialismu. Někteří rekreanti nechtějí měnit své zvyky, jiní si touží vyzkoušet, jaké to bývalo. Režie Zdeněk Jiráský. Výzdoba hotelu Morava v Tatranské Lomnici náhodného návštěvníka přinejmenším udiví: busta V. I. Lenina, vlajky bývalého SSSR a ROH (Revolučního odborového hnutí), mávátka, kterými bývala vybavena dnešní střední a starší generace na různé státní oslavy. V 7 hodin ráno svolává budovatelská píseň hosty k pravidelné rozcvičce. Chodby hotelu, v němž se natáčela legendární komedie Anděl na horách, se plní postavami v teplákových soupravách. Píše se rok 2010. Ti, kteří sem zavítali prostřednictvím cestovní kanceláře, vesměs odborářskou rekreaci volí s nadšením. Nejen z nostalgie, ale třeba i ze zvědavosti, jak trávili jejich rodiče či prarodiče dovolené v éře socialismu.

21:10 Víkend (1976)
Snímek o „lufťácích" a jejich víkendech v oblasti Slapského jezera. Sledování dopravní situace na výjezdu z Prahy zabezpečuje služba dopravní policie tzv. Zelená vlna. O práci související s pobytem rekreantů informuje tajemnice MNV. Rekreace prý přináší velké problémy například s nelegálními skládkami a ničením lesa. Snímek zaznamenává rekreanty v kempu, v restauraci, frontu před obchodem s potravinami. Vedoucí hospodářství státního statku Praha-západ hovoří o víkendové práci zemědělců, vedoucí odboru obchodu zase o kvalitě zásobování stánku s občerstvením. Nulová nabídka zeleniny je způsobená „zpožděnou sklizní a malou úrodou". Rekreantům se v kempu líbí. Inu zajímavé svědectví zapomínaných časů.

21:40 Slunce, voda, vzduch (1999)
Jak lidé trávili před osmdesáti lety volný čas na řece Lužnici, či ve skautském táboře. Připravili Karel Čáslavský a Pavel Vantuch. Režisér Jiří Weiss a kameraman Václav Hanuš natočili koncem 30. let dva dokumenty, které jsou oslavou léta. Obešly se prakticky beze slov a začínají úplně stejně: nad řekou se vznáší ranní mlha. Film Nad Lužnicí svítí slunce byl natočen ve spolupráci se Svazem kanoistů RČS a zachycuje Lužnici mezi Táborem a Bechyní. Druhý film je stylizovaným dokumentem o životě ve skautském táboře Pojď s námi! Hudbu k němu složil Jiří Srnka a na filmu se také významně podílel Jaroslav Foglar.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program