Hlavní navigace

ČT2: Vor v zakoně – vládce podsvětí – šokující výpověď o ruské mafii

[Tisková zpráva] Vor v zakoně neboli vládce podsvětí je svrchovanou autoritou v ruském organizovaném zločinu. O tom, jací jsou lidé pyšnící se tímto titulem, a co musejí udělat proto, aby stanuli až na vrcholu zločinecké hierarchie, vydává ojedinělé svědectví izraelský dokument Vor v zakoně – vládce podsvětí, který uvede ČT2 v neděli 26. června od 20:00 hodin.

Sdílet

Jedna z autorit ruského organizovaného zločinu odkrývá své tetování, jehož tiché poselství umí vězni v ruských kriminálech rychle dešifrovat. Každý hned pochopí, že před ním stojí „někdo“. A co tedy znamenají ty hvězdy vytetované na kolenou? „Nikdy nepadnu na kolena před státní mocí,“ odpoví dotázaný.

Kriminální prostředí má všude na světě své vlastní zákony. Žili tak i sovětští vězni ve třicátých letech minulého století za stalinské éry, kdy byl organizovaný zločin ve srovnání s dnešní dobou ještě v plenkách. Podsvětí se tam ale už tehdy obešlo bez marxismu. A jaké jsou ty zákony? Například, kdo ublížil dítěti, nesmí výkon trestu přežít. A když chceš přežít ty, nesmíš si nechat nic líbit. A jaký je kodex mafiána? Nezradit, nespolupracovat, nemít žádnou rodinu a vychovávat pokračovatele.

Zlatá éra ruského organizovaného zločinu však začala za Gorbačovovy perestrojky a zejména v době budování divokého ruského kapitalismu. Dnes není údajně v Rusku žádný velký boháč, který by za sebou neměl kriminální minulost. Za své dnešní postavení nevděčí vzdělání, jejich univerzitou byl kriminál, který je často formoval už od mládí. Vor v zakoně je v podsvětí vážený člověk, který dbá na dodržování nepsaných zákonů. Takový člověk musí prý žít úctyhodně, mít respekt i smysl pro spravedlnost, kterou ti venku nechápou. „My nekážeme vodu a pijeme víno, jak to dělají ostatní,“ říká jedna z autorit organizovaného zločinu a dodává, že oni ctí své zákony, zatímco ti ostatní se dají zastrašit, podplatit, nebo zabít. Je to prosté: každý se prý chce dohodnout, a kdo nechce, tak už tu není.

Dnes už v ulicích velkých ruských měst nejsou na denním pořádku přestřelky a vyřizování účtů. Zóny vlivu zde i v zahraničí jsou většinou určeny a z bývalých pistolníků se většinou stali byznysmeni v dobře padnoucích oblecích.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).