Hlavní navigace

ČT2: Vraždy ve Žlebech – Ludmila Langrová v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 14. 12.

[Tisková zpráva] Ludmila Langrová byla v nesprávné době na nesprávném místě – v obci, kde se komunisté vraždili mezi sebou. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 14. prosince na ČT2 od 20:45 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Vraždy ve Žlebech. Ludmila Langrová se narodila se 5. června 1923 ve Žlebech, v rodině živnostníka. Chodila do obchodní školy v Praze. Po jejím ukončení se seznámila s pozdějším manželem Jaromilem Langrem, který studoval učitelský ústav v Čáslavi. V roce 1950 byli ve Žlebech zavražděni komunističtí funkcionáři. Jednoho dne obec obklíčila Státní bezpečnost za pomoci vojáků z čáslavské posádky. Bylo zatčeno 45 osob, mezi nimi Ludmila Langrová, která tehdy měla tříletého synka.

Dnes vzpomíná: „Vraždy se začaly vyšetřovat a v Pardubicích na StB se jim přiznalo při výsleších osm lidí… Dokážete si představit, jaké to byly výslechy.“ Policie nakonec vrahy našla, šlo o vyřizování účtů mezi komunisty. Zatčení občané Žlebů se ale na svobodu nedostali. StB z nich vytvořila protistátní skupinu a byli odsouzeni k mnohaletým trestům. Ludmila Langrová a její manžel k čtyřletým trestům žaláře. Propuštěni byli v létě 1953 na amnestii, která přišla po smrti Klementa Gottwalda. Jaromil Langr se ke své profesi (učitele) nesměl vrátit, mohl nastoupit jedině do dělnických profesí. Ludmila Langrová byla postižena stejně. Skuteční vrazi ze Žlebů, funkcionáři KSČ, byli dopadeni, odsouzeni za velezradu k trestům smrti a popraveni – a dodnes jsou uváděni v seznamu osob, popravených po roce 1948 „z politických důvodů“.

„Koncem šedesátých let, po rehabilitacích, dostali manželé Langrovi odškodnění – ale po sovětské okupaci je pak museli vracet. Jaromil Langr se ještě dočkal odsouzení bývalého důstojníka Státní bezpečnosti Vladimíra Špačka, který ho zatýkal a týral. Okresní soud v Pardubicích konstatoval, že Špaček bil, kopal a týral vyšetřované. Dostal za to dva roky se čtyřletým podmíněným odkladem…“ říká scenárista Adam Drda. Režie Vítězslav Romanov, dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Pavel Blažek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Vraždy ve Žlebech: na ČT2: pátek 18. 12. od 10.00 hod., na ČT24: neděle 20. 12. od 07:32 hod., od 21:04 hod., po půlnoci od 02:48 hod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).