Hlavní navigace

ČT2: Záhadná mise – Vladimír Chadalík v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 2. listopadu

[Tisková zpráva] Velitel vrtulníkové letky v Havlíčkově Brodě pplk. Vladimír Chadalík odletěl 21. srpna 1968 v ranních hodinách i s vrtulníkem do západního Německa. Vypráví o tom nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 2. listopadu na ČT2 od 21:10 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Záhadná mise. V prvních hodinách 21. 8. 1968, kdy již sovětské výsadkové jednotky obsazovaly letiště Ruzyně a další důležité objekty a instituce v Praze, vyhlásilo velení ČSLA poplach bez výjezdu. Stalo se tak i u 4. vrtulníkové letky vojskového letectva v Havlíčkově Brodě. Velitel letky, pplk. Vladimír Chadalík, měl vzápětí po svozu na letiště několik telefonátů. Oba hovory vedl s velitelstvím a jeho konverzace spočívala prakticky v odpovědích typu: „Ano, provedu." Přestože byl již vydán zákaz všech letů vojenských letadel nad okupovaným Československem, velitel letky odletěl s vrtulníkem s tvrzením, že jde o tzv. zálet počasí. Přeletěl státní hranici a přistál v západním Německu. Po třech dnech výslechů převzal pplk. Chadalíka jugoslávský atašé a dopravil ho do Bělehradu, kde se v té době nacházeli vysocí čs. představitelé, např. ministři Jiří Hájek a Ota Šik. Dne 31. 8. 1968 byl pplk. Chadalík zpět u svého útvaru. Pamětníci se shodují v jedné věci – o účelu mise se Vladimír Chadalík nikdy nezmínil ani slovem. Husarský kousek měl pro něj velmi nepříjemné důsledky: odvolání z funkce, degradaci, dva soudy a celoživotní perzekuci.

„Asi před rokem mně kamarád říká: „…Když děláš taky ty Neznámé hrdiny, slyšel´s o tom Chadalíkovi?“ Neslyšel. No dobře, ale jak jsem zjistil, o cause Chadalík nevědí ani členové velení Armády ČR, kterých jsem se zkusmo ptal. Nevědí o ní ani usilovní archivní pátrači. Tak dokonale byla a je utajena. S pomocí manželky neznámého hrdiny Aleny Chadalíkové, pamětníka a kolegy Josefa Žemličky, leteckého historika Miroslava Irry a historika Jindřicha Marka vám můžu vyprávět následující příběh, který je opravdu záhadnou misí,“ režisér a spoluautor scénáře Jiří Podlipný.

„Čin Vladimíra Chadalíka, který je v dějinách našeho československého vojenského letectva v roce 1968 zcela ojedinělý, je obestřen mnoha neznámými, a velice se obávám, že i do budoucna mnoho těch neznámých tam zůstane. Jedná se totiž o to, že nešlo o takzvaný „úlet“, že by Vladimír Chadalík pod vlivem agrese armád Varšavské smlouvy chtěl prchnout, a nebo uletět do zahraničí, ale je zcela jednoznačné, že plnil konkrétní úkol,“ říká spoluscenárista Jindřich Marek.

Dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Vlastimil Hamerník, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: http://www.ces­katelevize.cz/pro­gram

Repríza dokumentu Záhadná mise: na ČT2: pátek 6. 11. od 10.00 hod., na ČT24: 8. 11. od 07:32 hod., po půlnoci od 02:48 hod.,