Hlavní navigace

ČT2: Zapomenuté transporty, unikátní dokumentární tetralogie od 11. 10.

[Tisková zpráva] Od 11. října vždy v pondělí od 20:00 hodin uvádí ČT2 Zapomenuté transporty. Dokumentární cyklus historika Lukáše Přibyla zaznamenává svědectví válečných útrap českých Židů, kteří byli badateli o holocaustu většinou opomíjeni. Mapuje cesty menších transportů do méně známých táborů, o jejichž existenci na rozdíl od Osvětimi ví dnes málokdo.

Sdílet

Unikátní a ojedinělý dokumentární cyklus Zapomenuté transporty vznikl během deseti let práce ze 400 hodin filmového záznamu, pořízeného ve dvaceti zemích světa pěti kontinentů.

Když se řekne holocaust, vybaví se většině lidí vytetovaná čísla na rukou, záběry dětí v pruhovaných vězeňských uniformách nebo slogan o konečném řešení židovské otázky. Nic z toho čtyřdílný cyklus Zapomenuté transporty neukazuje. Jednotlivé snímky zkoumají různé „modely přežití“ v extrémních životních podmínkách: z pohledu mužů, žen, rodin nebo jednotlivců deportovaných do táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a Polsku. Boj o holý život, lásky, útěky nebo „normální“ život v ghettu popisují autentičtí svědci, kteří v naprosté většině vypovídají před kamerou vůbec poprvé. Přibylův projekt je unikátní i v tom, že každé slovo je doloženo dosud neznámými, ale autentickými vizuálními materiály bez použití současných nebo dohrávaných záběrů a jediné věty komentáře. Režisér, který je vzděláním historik a politolog, v každém filmu sleduje jeden cíl deportačních transportů a popisuje jeden způsob přežití.

První díl cyklu se soustředí na lotyšské tábory a ghetta, kam směřoval 1. ledna 1941 první transport s tisíci českými Židy. Film o deportacích do Estonska, odkud se vrátily jen ženy, vypráví příběh skupiny dívek, které dokázaly přežít díky mladistvé naivitě a neustálé vzájemné pomoci. Ze sedmi tisíc Židů deportovaných z Terezína do Běloruska přežilo dvacet dva. Až na výjimku to byli muži a většina z nich si proklestila cestu na svobodu se zbraní v ruce. Dokument o východním Polsku se soustředí na psychiku lidí na útěku, kteří se museli pořád skrývat, byli neustále nuceni něco předstírat a často museli také ze dne na den měnit identitu. Zapomenuté transporty do Polska jsou vyprávěním o osamělosti jednotlivců, Lotyšsko je příběhem rodin, Estonsko žen a Bělorusko mužů.

Repríza: na ČT2 ve středu od 09:55 hodin, www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).