Hlavní navigace

ČT2: Ze závislosti do nezávislosti – od 6. září

[Tisková zpráva] Cyklus dokudramat o příbězích závislých a jejich blízkých. S psychoterapeutem Janem Jílkem a rodinným psychologem dr. Michaelem Chytrým šest premiérových dílů od 6. září na ČT2.

Sdílet

Autentičtí psychoterapeuti pokračují v projektu, který televize veřejné služby vysílala již v létě 2010. Glosují hrané scény dokudramat. Rozkrývají je a poskytují tak formou poutavých příběhů podle skutečnosti návody rodinám, v nichž některý z členů trpí závislostí na alkoholu, drogách, hazardu, lécích, tabáku, práci či partnerovi.

Charismatický psychoterapeut Jan Jílek má šestnáctiletou praxi se závislými v bohnické léčebně. Kdysi sám překonal závislost na alkoholu. Vyrůstal v rodině, kde byl otec závislý na alkoholu. Na základě této životní zkušenosti glosuje situace, kdy pomáhá především blízkým, zoufalým a nešťastným v soužití se závislým člověkem. Na rekonstruovaných dokumentárních výpovědích, skupinové i ambulantní terapii a rozhovorech s terapeutem se diváci účastní skládačky příběhů. Nechybí v nich dramatické střety, na kterých terapeut rozkrývá potíže všech. Napomáhá k jejich zachráně. Pokouší se postavit závislé i spoluzávislé na vlastní nohy. Z mozaiky výpovědí, ukázek, chyb, poučení a rad psychoterapeuta načerpají diváci návody a inspiraci pro řešení svých vlastních problémů, které nemusejí nutně souviset jen se závislostí.

V režii Alana Lederera uvidíme i dva díly s rodinným terapeutem Michaelem Chytrým. Dva dokumenty o skutečných závislých a jejich terapeutech natočila režisérka Monika Elšíková.

Na podzim 2011 od 6. září vždy na ČT2 v úterý po 22. hodině tato témata s Janem Jílkem: Jak přežít abstinenci (6. 9. na ČT2 ve 22:55), Léky jako zkáza (13. 9. ne ČT2 ve 22:40), Paradox abstinence, Od práce k destrukci a s Michaelem Chytrým: Kouřová clona, Vztahová slepota. Námět, scénář, dramaturgie: Ivana Sovišová. Vyrobilo Centrum vzdělávacích pořadů, Česká televize 2009, 2010

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).