Hlavní navigace

ČT2: Země snů, nový dokument o vietnamských imigrantech – čtvrtek 21. 5.

[Tisková zpráva] Jak se u nás žije vietnamským imigrantům, kteří se kvůli své neinformovanosti, naivitě a touze po slušném výdělku ocitají v nečekaných problémech? Odpověď hledá dokument Země snů režiséra Martina Ryšavého ve čtvrtek 21. května na ČT2 od 20:00 hodin.

Sdílet

Dokumentární film režiséra Martina Ryšavého Země snů, stojící na hranici dokumentu a publicistiky, je postavený na otevřených výpovědích mladých Vietnamců. Jak těch podvedených a velmi zklamaných, tak těch, kteří už žijí v České republice delší dobu, umějí česky, mají práci a rozumějí vztahům ve vietnamské komunitě. Filmový štáb těžil z toho, že se zabývá vietnamskou problematikou dlouhodobě (snímky Kdo mě naučí půl znaku – ČT odvysílala 4. 9. 2007 a Banánové děti) a těší se mezi Vietnamci jisté důvěře. Točilo se přitom nejen v ČR, ale i ve Vietnamu.

Uvěřili tomu, že Česká republika je země snů. Zadlužili se až po uši, aby sem mohli vycestovat a vydělávat pěkné peníze. Teď jsou mladí Vietnamci tu, ale mnohým z nich se země snů mění v zemi hrůzy. Agentury, které jim měly zorganizovat cestu za výdělkem, je obraly o peníze i o naději. Někteří tu vydělávají méně, než by měli ve Vietnamu. Někteří přišli o práci. Bez ní však pro ně nemá pobyt v České republice smysl. Na návrat do vlasti přitom nemají ani pomyšlení – z čeho by uhradili obrovské dluhy?

Věty, které ve filmu mladí Vietnamci pronášejí, vyvolávají řadu otázek. Jak zamezit nezákonným praktikám některých zprostředkova­telských agentur? Jak pomoci podvedeným Vietnamcům? Jak zvýšit informovanost těch obyvatel Vietnamu, kteří se k nám teprve chystají? Dělá český stát dost pro to, aby se věci zlepšily? Je tvrdost vůči Vietnamcům cestujícím za prací na místě, nebo může být spíše kontraproduktivní? Odpovědi hledají například ředitel Odboru azylové a migrační politiky MV ČR Tomáš Haišman, prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboš Rejchrt nebo Pavel Čižinský z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva.

Dokument Země snů vznikl v koprodukci MILD production a České televize. Autorkami námětu jsou Eva Pechová a Šárka Martínková, kamera Jan Procházka a Martin Ryšavý, střih Katarína Geyerová Buchanan, úprava zvuku a mix Zdeněk Taubler, producent Miloslav Doležal.

Repríza dokumentu: na ČT2 v pátek 22. 5. po půlnoci od 01:15 hod., v sobotu 23. 5. od 11:00 hod. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program