Hlavní navigace

ČT2: Zveme vás do divadla – P. Nárožný ve frašce Impresário ze Smyrny

[Tisková zpráva] Petr Nárožný jako přítel operních umělců (a umělkyň zvláště) s nečekaně současnou pointou ve frašce Carla Goldoniho! Televizní záznam inscenace legendárního Činoherního klubu (2006) a režiséra Ladislava Smočka. Zveme vás do divadla ve středu 6. dubna ve 20:05 na ČT2.

Sdílet

Do Impresária ze Smyrny Goldoni promítá znalost dobových operních manýr a klišé. Jejím jádrem je komický rozpor mezi nepřiměřeným míněním o vlastních schopnostech a skutečnými možnostmi jedince. Bohatý Turek hodlá za pomoci milovníka opery hraběte Čipery založit operu ve Smyrně. O angažmá se ucházejí dva operní zpěváci a tři zpěvačky. Ty navíc svedou lítý boj o pozici první dámy. Turek má sice slabost pro ženy, ale bude to on, kdo nakonec rozhodne? A jak vůbec tento smělý projekt dopadne? Komediálnost hry posílila úprava režiséra Ladislava Smočka, která i při své razantnosti vychází z poetiky autora. Zdrojem této komediálnosti je snaha všech zúčastněných urvat si pro sebe co největší sousto. Jsou směšní ve svém velikášství, dojemní ve své zranitelnosti. S Petrem Nárožným v pražském Činoherním klubu hrají Stanislav Zindulka, Ondřej Vetchý, Lada Jelínková, Nela Boudová, Dana Černá, Jaromír Dulava a další. Režie televizního záznamu J. Brichcín, hlavní kamera J. Lebeda.

Carlo Goldoni (1707–1793) vycházel ve svých hrách z divadelnosti komedie dell‘ arte, ale ukládal do nich hlubší pohled na život svých současníků. V jeho dílech jsou skryta hluboká pouta mezi světem divadla a divadlem světa. K tomu napsal: „To, co se hraje na divadle, nesmí být nic jiného než kopie toho, co se děje ve světě. Komedie je tedy taková, jaká být má, když máme pocit, že jsme u sousedů nebo že se povídá v rodině (…) a když se v ní vidí jen, co se vidí každý den na světě.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).