Hlavní navigace

ČT2 – Zveme vás do divadla na Horáčkův a Hapkův Kudykam

[Tisková zpráva] Záznam divadelního lyrikálu M. Horáčka a P. Hapky Kudykam ve Státní opeře Praha. Hrají C. Kassai, O. Ruml, H. Holišová, H. Seidlová, J. Dulava, J. Sklenář, N. Válová, F. Segrado a další. Na Dvojce 1. června ve 20:05 hod.

Sdílet

Lyrikál – divadelní hra ve verších, které se dílem zpívají a dílem mluví: s trochou nadsázky „divadlo jedna báseň“.

Jen na nás záleží, zda zůstaneme váhat uvnitř přiděleného pokoje, anebo přikývneme vnitřnímu nepokoji a vykročíme potměšilou spletí chodeb a schodišť od jistot k nejistotám. Hrdinové Horáčkovy lyrické férie se k takovému kroku odvážili. Divák je svědkem duchovní cesty Martina, jehož na počátku potkáváme v jeho pokojíku „Penzionu Svět". Má se spokojit se svým „jistým", anebo se vyklonit do nejistoty a do víru příležitostí i hrozeb, které správně tuší za dveřmi svého pokoje? Má následovat strýce, který se na takovou cestu kdysi údajně vydal a prý dospěl z pátého suterénu až kamsi nezměrně vysoko, možná až do přízemí? A má-li se k tomu odhodlat, bude vědět kudy a kam? Jakmile si Martin tu otázku položí, ocitne se tváří v tvář svému zhmotněnému přání v podobě Kudykama – ten se mu nabídne jako průvodce. Slíbí, že Martinovi bude podávat návrhy dalšího postupu, volbu konkrétních kroků nicméně ponechá na něm. Martin přitaká, a tak se stává žákem vskutku bizarního Mistra. Na cestě ho čeká mnoho překážek, největší boj ale musí svést sám se sebou.

Písňový text Michala Horáčka text o 1600 verších, zhudebněný Petrem Hapkou byl v r. 2009 uveden na jevišti Státní opery Praha. Instrumentaci a scénickou hudbu dostal na starost Ondřej Brzobohatý. Celkem zazní devatenáct písní. Část z nich – už úvodní V Penzionu Svět – vychází z předchozí spolupráce Michala Horáčka a Petra Hapky, většina je však nová. Choreografie P. Strouhal, scéna a kostýmy M. Hořejší, producent M. Horáček, dirigent J. Mikula. Divadelní režie D. Gombár, režie televizního záznamu V. Polesný.