Hlavní navigace

ČT24: Barack Obama v Evropě – intenzivní zpravodajský speciál ČT

[Tisková zpráva] Zpravodajská stanice České televize ČT24 přinese maximální zpravodajství z první pracovní cesty amerického prezidenta Baracka Obamy v Evropě. Londýn, Štrasburk a Praha – to jsou tři jeho hlavní zastávky u spojenců na starém kontinentu.

Sdílet

Čtyřdenní speciál Obama v Evropě odstartuje ve čtvrtek 2. 4. a skončí v neděli 5. 4. pozdě večer. Současně bude sledovat domácí politickou scénu – vyjednávání o nové vládě, přenosy ze sněmovny, analýzy, rozhovory.

V sobotu a v neděli 4. – 5. 4. následuje druhá část speciálu – Obama v Praze. Všechny důležité události zachytí v přímém přenosu – přílet amerického prezidenta, setkání s manželi Klausovými na Pražském hradě a především projev Baracka Obamy na Hradčanském náměstí.

Ve čtvrtek 2. dubna zaostří ČT24 hlavně na summit G20 v Londýně. Moderátor David Borek přivítá v době mezi 12:30 hod. a 19:00 hod. řadu expertů, kteří budou analyzovat geopolitickou a ekonomickou situaci celé planety. Rozeberou, jaké důsledky má hluboká finanční krize na klíčové světové ekonomiky i to, proč Evropané a Američané musejí překonávat spory ohledně efektivního receptu na léčbu zasaženého hospodářství. Mezi hosty pak bude i český ambasador ve Washingtonu Petr Kolář. Hovořit bude o diplomatické rovině současných transataltických vztahů i přípravách a agendě Obamovy cesty do Evropy.

V pátek 3. dubna přesuneme pozornost na francouzsko-německou hranici, kde bude ve třech městech probíhat summit NATO. Speciální bloky věnované Severoatlantické alianci v roce jejího 60. výročí, bude moderovat Martin Veselovský – v době mezi 12:30 hod. a 19:00 hod. Česká televize má na místě čtyři zpravodaje.

V pátek a v sobotu 3. a 4. dubna budeme sledovat také neformální setkání Rady ministrů pro ekonomické a finanční záležitosti ECOFIN v Praze. Zpravodajské vstupy doplní i přímé přenosy tiskových konferencí ministrů financí zemí Evropské unie, které jsou ohlášeny na pátek 3. 4. v 11:00 a 18:00 hodin, v sobotu 4. 4. pak ve 12:00 hodin.

Vzhledem k tomu, že se tyto události odehrávají v době vládní krize v předsednické zemi Evropské unie, tedy v České republice, bude se ČT zároveň detailně věnovat, prostřednictvím Daniely Drtinové a jejích hostů, i domácí politice, sestavování nového úřednického kabinetu a důležitým přenosům ze sněmovny. Ze dvou studií na Kavčích horách tak Česká televize nabídne několik desítek hodin kontinuálního vysílání k těmto významným událostem.

Na sobotu 4. dubna (od 13:00 do 19:00 hodin, půlhodinový souhrn 21.30 hod.) a neděli 5. dubna (od 08:00 do 19:00 hodin) připravuje ČT24 další část speciálu – Obama v Praze – který bude v obou dnech moderovat Václav Moravec. Reportéři ČT budou na letišti, aby divákům zprostředkovali přílet amerického prezidenta. Air Force One by měl na letištní plochu dosednout zřejmě v sobotu v 16.30 hod. Exkluzivní hosté i mix mnoha reportáží, analytického materiálu a sestřihu dodá různé úhly pohledu na tuto historickou návštěvu. V neděli 5. 4. zprostředkuje ČT divákům mj. setkání prezidentských párů na Pražském hradě a projev Baracka Obamy na Hradčanském náměstí, který je ohlášen na 10:00 hod. Přenos bude vysílat ČT24 i ČT2. Naplno se budeme věnovat samozřejmě i odpolednímu summitu Evropská unie – USA v Kongresovém centru a všem dalším jednáním šéfa Bílého domu v našem hlavním městě. Naši reportéři v čele s Jakubem Železným a Michalem Kubalem budou na všech důležitých místech. Na zpravodajský tok naváží ve 20:00 hod. Vedlejší efekty, kde budou moci diváci interaktivně komentovat své dojmy z této události. Aktuální zpravodajství pak uzavře pořad Média a svět s Františkem Lutonským, vysílaný tentokrát živě ve 23:30 hod. V něm ukážeme práci novinářů i zákulisí zpravodajského pokrývání takovéto velké akce.

V průběhu víkendu 4. a 5. 4. budou diváci také moci průběžně psát své názory a pokládat otázky pro hosty, a to jako obvykle na adrese www.ct24.cz/chat. Na webových stránkách ČT24 budou samozřejmě také k dispozici záznamy všech zásadních okamžiků cesty.