Hlavní navigace

ČT24: Kuponová privatizace – československý bestseller

[Tisková zpráva] Rozsáhlá privatizace státního majetku stála na počátku novodobého českého kapitalismu a má dodnes své zarputilé přívržence i odpůrce. Speciální vysílání Kuponová privatizace – československý bestseller, které uvede ČT24 v pondělí 31. října od 20:00 hodin, tedy v předvečer dvacátého výročí od zahájení registrací kuponových knížek, zhodnotí klady a zápory tohoto ojedinělého fenoménu

Sdílet

Pamatujete si na kuponové knížky? Na dobu, kdy se ve všech československých rodinách řešil nákup akcií? ČT24 odvysílá téměř dvouhodinový speciál k zahájení registrací kuponových knížek pro 1. vlnu kuponové privatizace.

Podrobně rozebereme, co všechno předcházelo tzv. ekonomické transformaci. Jednotlivé reportáže a rozhovory nás přivedou „na stopu“ tohoto československého experimentu a objasní nám okolnosti, které vedly ke vzniku kuponové knížky. Kdo vymyslel kuponovou privatizaci a proč? Odpoví „otcové“ kuponové privatizace Tomáš Ježek a Dušan Tříska. Kdo odstartoval nebývalý zájem o fenomén, na který hleděla zpočátku většina populace nedůvěřivě? Ptát se budeme ekonoma Jana Švejnara a bývalého premiéra a penzisty z Vysočiny Miloše Zemana. Novináři Jiří Nádoba (Forbes) a Jan Macháček (Respekt) rozeberou, kdo byl Viktor Kožený a jaké byly největší průšvihy kuponové privatizace. S tím souvisejí i další otázky: Kdo použil tuto metodu prodeje státních podniků kromě nás a jaký měl úspěch? Kdo je lepším majitelem – stát, nebo soukromý akcionář? Co zbylo z kuponové privatizace po téměř dvaceti letech? Odpovědi budou hledat další hosté, ekonomové Jiří Schwarz a Evžen Kočenda, Marek Polka, ředitel Klientské divize Fio banky, která převzala RM-Systém a Helena Čacká, ředitelka Centrálního depozitáře cenných papírů.

Speciál, ve kterém dostanou prostor i reakce a dotazy diváků, budou moderovat Daniela Písařovicová a Jakub Železný

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).