Hlavní navigace

ČT24 bude celý rok připomínat 20. výročí rozpadu Československa

[Tisková zpráva] Vzpomínáte si na termíny, jako byla pomlčková válka nebo dvojdomek? V roce 2012 uplyne dvacet let od politických jednání, která předcházela rozpadu Československa. ČT24 připomene toto výročí novým celoročním projektem, který uvede pod názvem 1992: rozpad Československa. První díl uvede ČT24 již tuto sobotu 28. ledna od 22:05 hodin. Moderátorem bude Jakub Železný.

Sdílet

Nový projekt ČT24 nabídne atraktivní pohled do zákulisí složitých jednání mezi českou a slovenskou politickou reprezentací, který doplní archivními záběry i rozhovory s pamětníky a přímými aktéry dění. V úvodním díle si připomeneme tehdejší reálie, náladu ve společnosti a důležité politické a ekonomické problémy, které musela federace řešit. Jak na tu dobu vzpomínají sociologové – to přiblíží i současná slovenská premiérka Iveta Radičová a tehdejší poradce Václava Havla Martin Bútora.

V jaké ekonomické situaci byly naše země – téma pro Ivana Kočárníka, který v letech 1991 – 1992 zastával nejprve funkci náměstka ministra financí a poté i post ministra. Jeho pohled doplní tehdejší slovenský ministr pro privatizaci a v současnosti ministr financí Slovenské republiky Ivan Mikloš.

V následujících dílech se chce pořad 1992: rozpad Československa věnovat dalším jednáním a klíčovým volbám v roce 1992, které měly zásadní vliv na průběh dalších událostí. Zavzpomínáme také, jak o dělení referovala česko-slovenská média – hostem bude například Ota Černý.

„Česká televize už odvysílala několik speciálů mapujících moderní české dějiny. Nyní následuje celoroční projekt zabývající se rozpadem Československa. Je zajímavé připomínat si postoje a názory lidí, z nichž mnozí jsou dodnes v politice aktivní“, říká dramaturgyně pořadu Veronika Linková.