Hlavní navigace

ČT4 odvysílá unikátní záznam finále MS 1962 ve fotbalu – 9. 2. od 20:15

[Tisková zpráva] V roce 1962 se v Chile českoslovenští fotbalisté probojovali podruhé do finále fotbalového Mistrovství světa, v němž podlehli Brazílii 1:3. Unikátní záznam legendárního utkání s originálním komentářem rozhlasového reportéra Karla Maliny odvysílá ČT4 po 49 letech 9. února od 20:15 v rámci oslav osmdesátin Josefa Masopusta a pátého výročí startu sportovního programu České televize.

Sdílet

Právě Josef Masopust vstřelil na Estadio Nacional 16. června 1962 první branku v souboji o zlatou sošku bohyně Niké, který uvidí většina současných fotbalových diváků poprvé v životě. Napodobil tak svého předchůdce Antonína Puče, který skóroval v římském finále s Itálií v roce 1934. Bohužel nakonec ani v prvním a posléze ani ve druhém finálovém zápase světového šampionátu nedokázali českoslovenští fotbalisté zvítězit.

Finále Mistrovství světa 1962 mezi českými a brazilskými fotbalisty se u nás nevysílalo živě. Z finančních důvodů nebylo možné přímé obrazové spojení s Jižní Amerikou. Zápas proto mohli tehdejší majitelé televizorů sledovat se zhruba týdenním zpožděním a post-komentářem Karola Poláka a Víta Holubce, který byl dlouho v držení slovenského režiséra Rada Siváčka. Bohužel nebyl nalezen v jeho pozůstalosti. Jako naprostý unikát se však zachoval obrazový záznam, protože první relevantní záznamové zařízení bylo v tehdejší Československé televizi použito až v roce 1968.

Nestandardnímu postupu při pořízení vzácného archivního snímku pochopitelně odpovídá horší technická kvalita. Atmosféru finálového utkání vhodně doplňuje a umocňuje živá rozhlasová reportáž Karla Maliny, který se letos oslaví osmdesátiny stejně jako nejlepší český fotbalista všech dob Josef Masopust. Spojení obou prvků – obrazu a zvuku – dodává záznamu zvláštní dobovou patinu.

ČT4 věnuje toto unikátní vysílání oběma jubilantům a zároveň i svým věrným divákům k pátému výročí startu tohoto sportovního programového okruhu televize veřejné služby.