Hlavní navigace

Český telekomunikační úřad provedl kontrolu cen v Českých Radiokomunikacích

[Tisková zpráva] (Praha, 24. listopadu 2009) – V období od 2. července do 19. listopadu 2009 provedl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) státní kontrolu v Českých Radiokomunikacích. Kontrolní komise prověřila, zda cenotvorba u služeb DVB-T probíhá v souladu s příslušnou legislativou. Výsledky kontroly prokázaly, že ČRa byly v souladu a splnily veškeré povinnosti pro šíření DVB-T, které jim ukládá zákon o elektronických komunikacích č. 127/2005 Sb.

Sdílet

Detailní státní kontrola si kladla za cíl ověřit, zda je plněna povinnost podnikatele poskytujícího službu šíření zemského digitálního rozhlasového a televizního vysílání. Zástupci ČTÚ prověřili nákladový model i způsob kalkulace cen za produkty DVB-T a zjistili, že zveřejněné smluvní podmínky obsahují návrh cen rozdělený na ceny celkové a ceny dílčí v souladu se zákonem o elektronických komunikacích.

Závěr kontroly ČTÚ prokázal, že České Radiokomunikace postupují zcela v souladu s platnou legislativou.

České Radiokomunikace a.s. jsou tradičním a největším poskytovatelem vysílacích služeb pro televizní a rozhlasové vysílání. V České republice patří k průkopníkům digitálního televizního vysílání, jehož experimentální provoz zahájily v roce 2000 jako první společnost na tuzemském trhu. V roce 2005 spustily rovněž jako první společnost v ČR komerční provoz digitálního multiplexu. V současnosti České Radiokomunikace vysílají digitální televizní signál svého multiplexu 2 pro více než 50 % obyvatelstva.

Digitální televizní vysílání bylo spuštěno v systému DVB-T na území Prahy již v roce 2000. Toto vysílání bylo označováno jako dočasný multiplex A a ke dni přechodu tohoto přechodného vysílání do finální sítě 2, činilo jeho pokrytí 42% obyvatelstva. České Radiokomunikace jsou operátorem komerčního multiplexu 2 a poskytovatelem vysílacích služeb pro multiplexy 1 a 3. K dnešnímu dni činí pokrytí digitálním vysíláním multiplexu 2 více než 60% obyvatelstva v celkem osmi lokalitách České republiky. Probíhající proces digitalizace vysílání bude završen v roce 2012, kdy bude na území České republiky vystavena digitální vysílací infrastruktura pokrývající až 99,6% populace digitálním pozemním televizním a rozhlasovým vysíláním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).