Hlavní navigace

ČTÚ získal mezinárodní ocenění „Search for New Heroes“ za nominaci projektu ASMKS v soutěži The Computerworld Honors Program 2007

[Tisková zpráva] Mezinárodní porota tvořená 100 zástupci vedoucích celosvětových IT firem ocenila 4. 6. 2007 ve Washingtonu DC během slavnostního ceremoniálu Laureate Medal Ceremony nominaci projektu Českého telekomunikačního úřadu – ASMKS do této prestižní soutěže významných projektů z oblasti informačních a komunikačních technologií.

Sdílet

Cílem projektu ASMKS je vybudovat a provozovat moderní, výkonný, plně automatický monitorovací systém kmitočtového spektra včetně komunikační infrastruktury datových služeb pro podporu efektivní správy kmitočtového spektra. Zavedení tohoto projektu vyplývá rovněž z mezinárodních závazků České republiky, ČTÚ je povinen v rámci mezinárodně koordinované regulace užívání kmitočtového spektra zabezpečit i jeho účinnou kontrolu.

Systém ASMKS je tvořen 12-ti stacionárními stanicemi a řadou mobilních monitorovacích stanic. Všechny prvky ASMKS jsou propojeny kapacitní datovou sítí do jednoho systému, který umožňuje automatizované sledování kmitočtového spektra a nalezení případných odchylek od jeho běžného užívání, ať by již šlo o nežádoucí vyzařování některých vysílačů, tak i o případné překračování povolených výkonů, popř. neautorizované vysílání. Každá stacionární stanice pokrývá okruh o průměru cca 100km. ASMKS je založen na využívání technologie Rohde Schwarz a jeho srdcem je monitorovací systém ESMB, který je doplněn řadou dalších měřících přístrojů tak, aby bylo zabezpečeno pokrytí, kmitočtových pásem od 9 kHz až do 60 GHz. Systém umožňuje dálkově nastavovat přístroje, přepínat antény, ovládat rotátory a vyhodnocovat zjištěné výsledky.

The Computerworld Honors Program (www.cwhonors.org) od roku 1988 oceňuje vizionářské projekty v oblasti informačních a komunikačních technologií, které jsou přínosem pro vzdělávání, sociální a ekonomickou sféru. Ocenění jsou udělována každoročně v 10 kategoriích. Projekt ASMKS byl nominován do kategorie veřejná správa a neziskové organizace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).