Tyto údaje jsou nezbytné rovněž pro vyhodnocení dat z celostátního výzkumu dospělé populace ČR starší 15 let k tématice přechodu na digitální vysílání, který se uskutečnil v průběhu května 2008 a v jehož rámci bylo dotazováno 1859 respondentů. K výsledným datům z tohoto výzkumu byla následně připojena data o pokrytí příslušných obcí signálem ATV a DTV vysílání.
Z hlediska souběžné dostupnosti všech čtyř celoplošných programů můžeme rozdělit obce ČR podle následujícího schématu:
a) Ve skupině obcí, zahrnující 53 % obcí ČR (72 % obyvatel ČR) jsou dostupné všechny tyto celoplošné programy. Průměrné pokrytí těmito programy je v této skupině pro všechny celoplošné programy větší než 92 % obyvatel.
b) Druhou největší skupinu obcí ČR – 30 % obcí (16 % obyvatel ČR) tvoří obce, kde jsou odstupné všechny ATV programy s výjimkou programu Prima. Pro tuto skupinu obcí je dokonce průměrné pokrytí programy ČT1, ČT2 a Nova vyšší jak 97 % obyvatel, ale průměrné pokrytí programem Prima je jen na úrovni 6 % obyvatel.
c) Zbývající obce – 17 % (12 % obyvatel) jsou pak obce s problémovým pokrytím většiny ATV programů, pouze program ČT1 dosahuje i v této skupině obcí průměrně 95 % pokrytí. Další programy pak dosahují následujících průměrných úrovní pokrytí počtu obyvatel – ČT2 47 %, Nova 81 % a Prima 36 % obyvatel.
Provedené výpočty ukazují, že nejproblematičtější situace s pokrytím signálem ATV, podle očekávání, je v jihomoravském a zlínském kraji.
V současné době jsou zkompletovaná data dále podrobněji vyhodnocována a výsledky budou součástí Zprávy o přechodu na digitální televizní vysílání v září 2008. Výpočty pokrytí digitálním signálem budou upřesněny na podkladě aktualizované informace od operátorů vysílacích sítí, které ČTÚ vyzval k předložení informace o plánovaném rozvoji jejich vysílacích sítí.