Hlavní navigace

Čtvrtý nominační příběh Ceny Michala Velíška již v neděli ve Střepinách

[Tisková zpráva] Příběh bratranců Pavla Staňa a Petra Fišera, kteří zachránili život mladému cyklistovi, odvysílá v neděli 22. listopadu publicistický pořad TV Nova Střepiny. Je to v pořadí již čtvrtý z pěti příběhů o novodobých hrdinech nominovaných na letošní Cenu Michala Velíška. Ocenění, jež je součástí společného projektu TV Nova a Nadace Adra, se uděluje za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. O vítězi rozhodnou diváci v internetovém hlasování.

Sdílet

Praha 20. listopadu 2009 – Již počtvrté v tomto měsíci, v neděli 22. listopadu ve 22.50 hodin, poskytne publicistický magazín TV Nova Střepiny svůj prostor jednomu z pěti příběhů novodobých hrdinů, kteří v letošním roce svými statečnými činy zachránili lidské životy a byli za to nominováni na Cenu Michala Velíška.

V sobotu 20. 6. 2009 večer se mladý cyklista Libor Mejstřík shodou nešťastných okolností dostal v obci Chocerady na řece Sázavě do střetu s osobním vlakem na nechráněném železničním přejezdu. Byl velmi těžce zraněn na obou dolních končetinách a hrozila mu smrt vykrvácením. Na místě mu rychle a velice fundovaně poskytli první pomoc dva 19letí chlapci, Pavel Staňo a jeho bratranec Petr Fišer. Zatímco Pavel Liborovi pohotově ucpal tepny na poraněných končetinách, Petr okamžitě zavolal mobilním telefonem své mamince, zdravotní sestře, která oba chlapce po telefonu instruovala až do příjezdu týmu benešovské Lékařské služby první pomoci a osádky vrtulníku Letecké záchranné služby z Prahy. Díky nim byl Libor včas letecky převezen do FN Motol a úspěšně operován. Dnes je na invalidním vozíku, ale žije, je vyrovnaný a šťastný.

Cyklus pěti reportáží o novodobých hrdinech nominovaných letos na Cenu Michala Velíška skončí v pořadu Střepiny příští neděli (29. 11.). Poté bude zahájeno veřejné hlasování o vítězi. Hlas pro svého favorita může každý odevzdat na internetových stránkách www.nadace-adra.cz v týdnu od 29. 11. do 6. 12. 2009. Na této adrese jsou rovněž podrobné informace o projektu.

Ve Střepinách byly doposud odvysílány tyto reportáže:

  • 1. 11. Petr Prokeš (27) pomohl vyprostit z havarované cisterny dva těžce zraněné hasiče.
  • 8. 11. Martin Turták (34) zachránil život vozíčkářce, kterou rychle se šířící oheň uvěznil v jejím autě.
  • 15. 11. Matěj Novák (21) zachránil mladou vietnamskou maminku visící z okenního parapetu.
  • 22. 11. Pavel Staňo a Petr Fišer (oba 19) zachránili cyklistu, který se střetl s vlakem, před vykrvácením.

Cenu Michala Velíška uděluje od roku 2006 Nadace ADRA za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. Její vznik iniciovala televize Nova po tragické události, při níž byl 13. září 2005 zastřelen střihač této stanice Michal Velíšek, tehdy otec devítiměsíční dcery, při poskytování pomoci jemu neznámé studentce v ohrožení. Hlavními mediálními partnery projektu jsou nova.cz a tn.cz. Reportáže o činech ostatních čtyř statečných uvidí diváci postupně během listopadu ve Střepinách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).