Společnost Intel má v současnosti zastoupení v 50 zemích a dalších 300 poboček či závodů. 80 % obratu firmy je vytvářeno mimo USA . Celosvětově zaměstnává zhruba 85 000 lidí což Intel staví na přední místa žebříčků nejlepších světových zaměstnavatelů . Hlavním cílem Intelu je neustále posouvat hranice technologických inovací ve všech oblastech lidského života. Mikroprocesory Intel dnes tvoří pevný základ rychle rostoucího digitálního světa.
INTEL A OBECNĚ PROSPĚŠNÉ AKTIVITY
Vzdělávání: Během posledních 10 let Intel investoval do zlepšování systému vzdělání na celém světě přes miliardu dolarů. V současnosti je každý rok přes 100 milionů dolarů určeno k tomu, aby učitelé mohli lépe vyučovat, studenti se mohli snadněji učit a univerzity ve všech zemích zlepšovat podmínky pro jejich práci. Připraveny jsou různé programy. „Intel® Teach“ umožnil vyškolit přes 5 milionů učitelů. Ve dvaceti zemích působí „Intel Computer Clubhouse Network“ – zájmová sdružení, zaměřená na seznámení s moderními technologiemi. „Intel International Science and Engineering Fair“ (Intel ISEF) je největší středoškolskou vědeckou soutěží na světě. Nelze zapomenout ani na „Intel Science Talent Search“ – nejvýznamnější středoškolskou soutěž vědeckých talentů ve Spojených státech.
Přístup: „Intel World Ahead Program“ zpřístupňuje špičkovou techniku miliardám lidí z různých komunit po celém světě. Je přizpůsoben lokálním podmínkám a potřebám a vytváří prostředí pro další technický rozvoj. Pomocí nových programů prodeje výpočetní techniky a také prostřednictvím řady projektů ve spolupráci e státní správou a předními podnikateli je zajišťován přístup k cenově dostupnějším počítačům. Program běží v 60 zemích po celém světě. Intel spolupracuje s místními podnikateli i na zajištění připojení uživatelů k intenetu pomocí vysokorychlostních bezdrátových komunikačních technologií jakými jsou WiMAX, Wi-Fi a 3G. Pomáhá rovněž s poskytováním lokalizovaného obsahu internetu pro školství, zdravotnictví a místní informační kanály.
Životní prostředí: Důsledný ohled na životní prostředí je součástí veškerých aktivit společnosti Intel. Zaměření na nízkou spotřeba energie, špičkový výkon a využití nových ekologických materiálů jsou nedílnou součástí vývoje produktů firmy. Samozřejmostí je recyklace odpadů i dodržování „zelených“ stavebních norem. Jako odpovědný občan planety Země spolupracuje Intel s hlavními společenskými, podnikatelskými, vládními a ekologickými organizacemi po celém světě při vývoji energeticky úsporných produktů. Snaží se být příkladem ohleduplnosti k životnímu prostředí a ovlivnit v tomto směru celosvětové strategie dalšího vývoje společnosti. Mezi konkrétní příklady aktivit patří např. nákup certifikátů na energii z obnovitelných zdrojů, díky němuž se společnost umístila na prvním místě žebříčku Green Power americké Agentury pro ochranu životního prostředí. Paul Ottelini je členem Kodaňské rady pro změny klimatu.
STRUČNÁ HISTORIE SPOLEČNOSTI INTEL
Od roku 2000: Vysoká rychlost a výpočetní výkon na stále menších a úspornějších čipech jsou dosahovány díky zásadním objevům v oblasti materiálů i výroby. Podíl společnosti Intel na zlepšování vzdělávání a přístupu k technologiím roste v globálním měřítku.
- 2008 – Je uveden procesor Intel® Atom™, řada nejmenších procesorů s minimální spotřebou, určených pro mobilní internetová zařízení, subnotebooky a tenké klienty.
- 2008 – Společnost Intel dosáhla na první místo žebříčku společensky nejzodpovědnějších firem pro rok 2008, který sestavil časopis Corporate Responsibility Officer Magazine , a umístila se v seznamu 100 společností s nejudržitelnějším podnikáním podle firmy Corporate Knights Inc.
- 2007 – Společnost Intel dosáhla pokroku v 45nanometrovém výrobním procesu a pomocí technologie Hi-K křemíku s kovovou membránou dokázala zcela proměnit podobu tranzistorů pro bezolovnaté procesory Intel® Core™2 Extreme a Intel® Xeon®.
- 2006 – Čtyřjádrové modely procesorů Intel® Xeon® 5300 a Intel Core 2 Extreme zahajují vícejádrovou éru.
- 2005 – Zaměstnanci i společnost Intel přispěli více než 2,6 miliony dolarů sbírce na pomoc obětem hurikánu Katrina v USA a více než 4 miliony na pomoc obětem v jihovýchodní Asii. Stovky zaměstnanců se zúčastnily záchranných a rekonstrukčních prací.
- 2005 – Program Intel Involved Matching Grant byl rozšířen do Číny, Kostariky, Indie a Irska. Objem téhož programu v USA překročil 1 milion odpracovaných dobrovolnických hodin a darovanou částku 10 milionů dolarů.
- 2003 – Mobilní technologie Intel® Centrino® přinesla vyšší výkon, delší výdrž na baterie a integrovanou bezdrátovou síťovou kartu. Výsledkem byly tenčí a lehčí přenosné počítače a masivní rozšíření snadného bezdrátového připojení k Internetu.
- 2001 – Byly uvedeny procesory Intel® Itanium® a Intel Xeon®, které nabídly vyšší výkon pro servery a pracovní stanice.
- 2000 – Učitelé po celém světě začali získávat technická školení v rámci programu Intel® Teach Program.
- 90. léta: Díky celosvětovému marketingovému programu propagujícímu firemní značku se společnost Intel se dostala do povědomí nejširší veřejnosti. Součástí programu byla i charakteristická znělka, která se na světě hraje každých 45 sekund. Zvyšoval se výkon procesorů a zároveň se zmenšovala jejich velikost.
- 1999 – Procesory Intel® Pentium® III a Pentium® III Xeon® představují novou generaci špičkového výkonu.
- 1999 – Akcie společnosti Intel byly zahrnuty do indexu Dow Jones Industrial Average.
- 1998 – Procesor Intel® Pentium® II Xeon® určený pro středně a vysoce výkonné servery a pracovní stanice
- 1998 – Intel se stal titulním sponzorem soutěže Science Talent Search, programu prestižních stipendií pro studenty posledního ročníku středních škol.
- 1997 – Intel se stal titulním sponzorem programu International Science and Engineering Fair, největší mezinárodní středoškolské vědecké soutěže.
- 1996 – Zahájení programu Intel Involved, který podporuje zaměstnance ve všech zemích světa ve veřejně prospěšných aktivitách
- 1995 – Procesor Intel® Pentium® Pro byl určen pro trh 32bitových serverů a pracovních stanic.
- 1994 – Společnost Intel dobrovolně vydává první zprávu o životním prostředí, ochraně zdraví a bezpečnosti při práci.
- 1993 – Byl uveden procesor Intel® Pentium® a stal se součástí multimediální revoluce.
- 1991 – Zahájení kampaně Intel Inside®, díky které se společnost Intel dostala do povědomí nejširší veřejnosti
- 1990 – Gordon Moore byl vyznamenán americkou Národní technologickou medailí.
- 80. léta: Počítače začínají být opravdu osobní. Intel je v této oblasti považován za hlavního průkopníka vývoje. Po celé desetiletí se osobní počítače šířily mezi stále větší počet zákazníků. Vzniklo charitativní oddělení společnosti Intel a díky svému růstu se postupně stalo americkým fenoménem, připraveným k rozšíření do celého světa.
- 1989 – Procesor Intel® i860 byl prvním komerčním mikroprocesorem obsahujícím přes 1 milion tranzistorů.
- 1988 – Založení nadace Intel Foundation
- 1985 – Společnost Intel uvedla 32bitový mikroprocesor Intel386™, na kterém mohl současně běžet více než jeden softwarový program.
- 1983 – Do síně slávy vynálezců byl uveden Bob Noyce.
- 1982 – Program Intel Matching Grant začal podporovat dary zaměstnanců.
- 1981 – Společnost IBM zvolila pro svůj první počítač třídy PC procesor Intel® 8088.
- 1980 – Společnosti Intel, Digital Equipment Corp. a Xerox společně vyvinuly standard Ethernet, který usnadnil vzájemnou komunikaci mezi počítači. 70. léta: Zrození mikroprocesoru, který se stal mozkem osobního počítače. Společnost Intel získala nové sídlo, zahájila mezinárodní aktivity a soustavně uváděla nové produkty. Začala se také etablovat na globální scéně.
- 1979 – Intel se poprvé objevuje v žebříčku Fortune 500.
- 1979 – Prezident USA Jimmy Carter udělil Bobu Noycovi Národní vědeckou medaili.
- 1978 – Společnost Intel představila procesor Intel® 8086, který se zakrátko stal průmyslovým standardem.
- 1977 – Procesor Intel® 2910 byl prvním jednočipovým kodekem a stal se tak novým telekomunikačním standardem.
- 1976 – Uvedení prvních mikrořadičů – 8748 a 8048
- 1974 – Intel® 8080, který je často označován za první skutečný univerzální mikroprocesor, byl uveden na trh a uplatnil se od semaforů až po registrační pokladny.
- 1972 – V malajském Penangu byla otevřena první zahraniční výrobní továrna společnosti Intel.
- 1972 – Přichází první 8bitový mikroprocesor Intel 8008.
- 1971 – Společnost Intel vstoupila na burzu a získala kapitál ve výši 6,8 milionu dolarů.
- 1971 – Společnost Intel uvedla svůj první mikroprocesor: model 4004.
- 1970 – Společnost Intel založila svou celosvětovou centrálu v Santa Claře v Kalifornii. 60. léta: Vzniká nová hranice, která vyžaduje nové vůdčí osobnosti. Zkušený vědec přechází do soukromé sféry a zakládá firmu, která se stane celosvětovým fenoménem. Tak začala historie a odkaz společnosti Intel.
- 1969 – Zrodil se první produkt společnosti Intel – bipolární paměť RAM 3101 se Schottkyho diodami – i slavné firemní logo ve tvaru ležícího písmene „e“.
- 1968 – Gordon Moore založil společně s fyzikem Robertem Noycem společnost Intel, jejíž název byl zkratkou slov „INTegrated ELectronics“.
- 1965 – Gordon Moore, fyzik a chemik ze společnosti Fairchild Semiconductor postuloval důležitou předpověď, která vešla ve známost jako „Moorův zákon“ a znamenala revoluci v oboru počítačového hardwaru.
STAVÍME NA ZÁKLADECH 40 LET INOVACÍ
Od svého založení v roce 1968 společnost Intel stále zpochybňuje status quo. Každá nová generace procesorů Intel® přináší lepší výkon, energetickou úspornost a řadu nových funkcí. Společnost Intel investuje do nových oblastí, ve kterých může vysoce integrovaná architektura Intel® přispět ke zlepšení budoucnosti světa.
příklady:
- Energeticky úsporná a nenákladná mobilní internetová zařízení a ultramobilní počítače, které uživatelům umožňují komunikovat, přehrávat digitální média a bezdrátově surfovat po Internetu
- Nové druhy spotřební elektroniky, které kombinují zábavu s připojením k Internetu
- Škálovatelná a vysoce výkonná vizuální výpočetní řešení, která integrují realistickou grafiku a výkon srovnatelný se superpočítači pro využití ve vědeckých, finančních a dalších aplikacích náročných na výpočetní výkon
- Levné počítače splňující nároky méně zkušených uživatelů počítačů, zejména na nově vznikajících trzích Intel a logo Intel jsou ochranné známky společnosti Intel Corporation v USA a dalších zemích.