Hlavní navigace

CZ.NIC pořádá konferenci ENUM Day

[Tisková zpráva] Praha, Česká republika – 21. srpna 2007 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, pořádá ve středu 12. září konferenci ENUM Day. Nejen odborníci, ale i ti, kteří se zajímají o moderní internetové technologie, mohou přijít do Galerie Louvre na Národní třídě v Praze. Zde budou od 9 do 16 hodiny probíhat prezentace a diskuse o stále ještě nové technologii ENUM.

Sdílet

„Konferencí ENUM Day bychom rádi oslovili především zájemce o moderní informační technologie, ale třeba také zástupce firem, které chtějí optimalizovat svoje náklady na telefonování. Systém ENUM budou prezentovat nejen odborníci odpovědní za rozvoj technologie ENUM v České republice, ale také v dalších evropských státech,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Kapacita konference je omezená, zájemci by si proto měli co nejdříve rezervovat své místo, a to přes registrační web, který jsme dnes spustili,“ dodal Ondřej Filip.

Další informace o konferenci ENUM Day, včetně podrobného programu, najdou zájemci na adrese registračních internetových stránek http://enum.nic­.cz/enumday. Vstupenka na celodenní konferenci ENUM Day stojí 200 Kč.

ENUM v České republice
Sdružení CZ.NIC spustilo systém ENUM do komerčního provozu 22. ledna letošního roku, v ČR je zatím zaregistrováno bezmála 2 683 domén ENUM, které reprezentují více než 556 tisíc telefonních čísel. Tento počet domén řadí Českou republiku mezi největší registry domén ENUM na světě. Domény ENUM registruje 11 registrátorů, ve své síti podporují ENUM telekomunikační operátoři IPEX, CESNET, CL-NET a NETWAY. Několik dalších se na podporu volání pomocí ENUM připravuje.

Systém ENUM využívá v současné době z evropských zemí také Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko a Irsko, testovací provoz běží v několika dalších státech. Národní doména ENUM je delegována prakticky ve všech evropských zemích.

O systému ENUM
Systém ENUM využívá výhod běžné i IP telefonie, umožňuje uživatelům pevného i mobilního telefonního čísla zaregistrovat si k tomuto číslu speciální ENUM doménu s informací, jak se na toto číslo dovolat po internetu. Na čísla s ENUM doménou je pak možné volat po internetu zdarma, bez ohledu na to, v síti jakého telekomunikačního operátora se číslo nachází (včetně zahraničních sítí). Systém ENUM již funguje v několika sousedních státech (např. Německo a Rakousko), v České republice pověřilo Ministerstvo informatiky jeho zavedením a správou sdružení CZ.NIC. Více informací o systému ENUM je k dispozici na internetové adrese http://enum.nic.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).