Hlavní navigace

CZ.NIC představil systém ENUM na konferenci Moderní síťová řešení

[Tisková zpráva] Praha, Česká republika – 29. března 2007 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, prezentovalo výhody použití technologie ENUM návštěvníkům konference Moderní síťová řešení, která se konala 28. března v pankráckém konferenčním centru CITY. V rámci příspěvku na konferenci byl vysvětlen princip telefonování po internetu pomocí ENUM a jmenovány nutné předpoklady, které je třeba pro využití ENUM, a tedy i snížení nákladů na telefonování, splnit.

Sdílet

„Velký zájem účastníků konference o tuto novou možnost snížení nákladů na volání mě příjemně překvapil,“ řekl Pavel Tůma, manažer projektu ENUM ve sdružení CZ.NIC. „Sdružení CZ.NIC připravilo veškeré předpoklady pro komerční využití technologie ENUM. Zavedení volání pomocí ENUM ve firmách je velmi snadné, společnosti s vlastní pobočkovou ústřednou, připojenou na internet, se navíc ani nemusejí spoléhat na podporu systému ENUM ze strany svého telekomunikačního operátora.“

ENUM v České republice
Sdružení CZ.NIC spustilo systém ENUM do komerčního provozu 22. ledna letošního roku, v ČR je zatím zaregistrováno bezmála 2 500 domén ENUM, které reprezentují téměř 540 tisíc telefonních čísel. Tento počet domén řadí Českou republiku mezi největší registry domén ENUM na světě. Domény ENUM registruje devět registrátorů, ve své síti podporují ENUM dva telekomunikační operátoři, několik dalších se na podporu volání pomocí ENUM připravuje. Prvním veřejným telekomunikačním operátorem, který podporuje ENUM ve své síti a zaregistroval ENUM domény všem svým zákazníkům, je od počátku letošního roku společnost IPEX.

Systém ENUM využívá v současné době z evropských zemí také Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko a Švýcarsko, testovací provoz běží v několika dalších státech. Národní doména ENUM je delegována prakticky ve všech evropských zemích.

O systému ENUM
Systém ENUM využívá výhod běžné i IP telefonie, umožňuje uživatelům pevného i mobilního telefonního čísla zaregistrovat si k tomuto číslu speciální ENUM doménu s informací, jak se na toto číslo dovolat po internetu. Na čísla s ENUM doménou je pak možné volat po internetu zdarma, bez ohledu na to, v síti jakého telekomunikačního operátora se číslo nachází (včetně zahraničních sítí). Systém ENUM již funguje v několika sousedních státech (např. Německo a Rakousko), v České republice pověřilo Ministerstvo informatiky jeho zavedením a správou sdružení CZ.NIC. Více se o systému ENUM dozvíte na webu http://enum.nic.cz.