Hlavní navigace

CZ.NIC představuje nástroje pro lepší komunikaci s úřady

[Tisková zpráva] Praha, 8. listopadu 2010 – Vůbec první aplikace pro přístup do datových schránek z telefonů iPhone, preview ZFO Editoru a produkční verze desktopové aplikace DSGUI – tyto tři projekty byly detailně představeny na víkendové konferenci LinuxAlt v Brně. Uvedené nástroje mají uživatelům usnadnit komunikaci s úřady z minoritních operačních systémů jako jsou Linux nebo MacOS X. Aplikace dsgui for iPhone, ZFO Editor a DSGUI vznikly v Laboratořích CZ.NIC, výzkumném a vývojovém centru správce české národní domény .CZ.

Sdílet

Na konferenci LinuxAlt byla vůbec prvně představena aplikace pro telefon iPhone umožňující snadnou a okamžitou kontrolu datové schránky z prostředí tohoto telefonu a multiplatformní prohlížeč a editor elektronických formulářů ve formátu ZFO. Tyto formuláře jsou státní správou hojně využívány a často se používají právě v kombinaci s Datovými schránkami.

„Jedinečná aplikace dsgui for iPhone umožňuje nastavit na tomto zařízení přístupové údaje pro více datových schránek a následně stahovat a číst příchozí i odchozí datové zprávy. Uživatel se tak může k novým datovým zprávám dostat bezprostředně po doručení, přímo z prostředí svého telefonu,“ uvedl Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC odpovědný za vývoj všech tří aplikací. „V případě ZFO editoru jsme vydali preview dovolující vyplňovat velkou část dostupných ZFO formulářů. Jedná se o první takový software, který funguje nativně na unixových platformách jako je Linux, výhledově počítáme i s podporou Mac OS X.“

Informace k instalaci a konfiguraci všech tří aplikací najdou uživatelé na stránce http://labs.nic­.cz/datove-schranky/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).