Hlavní navigace

CZ.NIC schválil kroky vedoucí k dalšímu zlevňování domén

[Tisková zpráva] Sdružení CZ.NIC na své dnešní valné hromadě schválilo další zásadní kroky, které povedou v konečném důsledku ke zlevňování domén. Bylo rozhodnuto o insourcingu správy národní domény, schválen rozpočet na rok 2006, byli zvoleni členové kolegia a představen plán projektu eNum. Zajímavostí je, že za rok 2005 bylo zaregistrováno cca 40 000 nových domén a sdružení bylo rozšířeno o 8 nových členů.

Sdílet

Sdružení CZ.NIC na své dnešní valné hromadě schválilo další zásadní kroky, které povedou v konečném důsledku ke zlevňování domén.
Insourcing správy domény
Bylo předneseno rozhodnutí představenstva začít technicky spravovat doménu .CZ vlastními prostředky, tj. vlastními zaměstnanci, a nepokračovat ve smlouvě o outsourcingu. K rozhodnutí došlo po konzultaci s dalšími správci národních domén a na základě nákladové analýzy sdružení provedené společností Ernst & Young. Přechod na insourcingový systém povede k dalšímu zlevňování domén.
Kolegium
Kolegium je orgánem sdružení, které volí a odvolává členy představenstva a dozorčí rady, stanovuje zásady odměňování, schvaluje rozpočet a je zodpovědné za další důležité kroky. Volilo se 18 členů kolegia, každá z komor si zvolila 6 svých zástupců. Další tři členové kolegia budou jmenováni Českým telekomunikačním úřadem, Ministerstvem informatiky a Hospodářskou komorou ČR.
eNum
Systém eNum řeší převod telefonních čísel na internetové domény a je další možností v rozvoji hlasových služeb na internetu. V listopadu 2005 byla zahájena první, vývojová, fáze projektu, která zahrnuje i nábor vývojových pracovníků pro projekt. Sdružení má ambice v polovině příštího roku zahájit testovací provoz eNum a spolupracovat zejména s dalšími správci domén, kteří již mají zkušenosti se zaváděním tohoto projektu.
Zajímavosti

  • Za rok 2005 bylo celkem zaregistrováno nových 40 000 domén.
  • Velký přírůstek členů v historii sdružení – 8 nových členů za období 6 měsíců – který byl způsobený červnovou změnou přijímací procedury nových členů sdružení a snížení vstupního poplatku.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).