Správce české národní domény za tímto účelem poskytl plnou kapacitu jednoho ze svých zaměstnanců, který se tak stal součástí 15členného mezinárodního vývojového týmu BIND 10. Kromě toho hostí ode dneška v Praze BIND 10 developer meeting; setkání vývojářů bude probíhat ve výukovém a vzdělávacím centru Akademie CZ.NIC do tohoto pátku.
Hlavní náplní mé práce je vývoj autoritativní části. Momentálně se projekt blíží do stavu, kdy jej bude možné nasadit do provozu. Nyní sice už má většinu základní funkcionality, ale ještě stále obsahuje řadu nedostatků. Osobně práci v projektovém týmu BIND 10 vnímám jako velkou příležitost přispět k rozvoji internetu na globální úrovni a také k navázání kontaktů v rámci světové odborné komunity,
říká Michal Vaner z Laboratoří CZ.NIC, který se na vývoji BIND 10 podílí.
Hlavní změny, které oproti předchozí verzi BIND 10 přinese, se týkají modularity, možností individuálního přizpůsobení systému konkrétním potřebám, klasterizace, integrace, objemové pružnosti a provozní kontroly s ohledem na prevenci útoků typu DoS. Více informací k nové verzi lze nalézt zde: www.isc.org/bind10.
Rádi podporujeme projekt, který má za cíl rozvíjet serverové řešení, bez něhož si správu domén dnes prakticky nelze ani představit. BIND využívají například správci drtivé většiny domén první a druhé úrovně. Jen v České republice je podle našeho lednového průzkumu BIND nasazený na více než 67 procentech DNS serverů,
dodává Ondřej Surý, vedoucí výzkumného a vývojového centra Laboratoře CZ.NIC.
O serveru BIND
BIND (Berkeley Internet Name Domain) je pravděpodobně nejpoužívanější DNS server na světě. Byl vytvořen studenty z americké univerzity v Berkeley a nejčastěji je používán na servech s UNIXovými nebo Linuxovými systémy. DNS server BIND poskytuje stabilní platformu, na níž mohou organizace budovat distribuované výpočetní systémy s vědomím, že tyto systémy jsou plně kompatibilní se zveřejněnými DNS standardy. Více informací o serveru BIND je na internetové adrese http://www.isc.org/software/bind.