Sdružení CZ.NIC je na případné zavedení IDN technicky připraveno. Nespustí ho však, dokud nebude v řadách uživatelské komunity převládat zájem o jeho implementaci.
„V rámci průzkumů agentury Markent z let 2004 a 2006 bylo zjištěno, že o zavedení diakritiky do doménových jmen není valný zájem. Kladně odpovědělo pouze 22 % dotazovaných organizací. Další kolo průzkumu plánujeme letos – o jeho výsledcích budeme informovat,“ sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC. Takového přijetí se IDN dočkalo také díky řadě případných problémů, které by zavedení systému mohlo způsobit. Například:
- Rozmach tzv. překlepových domén; jde o domény využívající chyb uživatele při zadávání internetové adresy. Uživatel tak může být vystaven závadnému obsahu, softwarovému útoku apod. IDN by v tomto ohledu mohlo vznik překlepových domén ještě více podpořit.
- Komunikační bariéra; IDN předpokládá znalost některé národní abecedy a pravopisu i u uživatelů z jiných zemí a instalaci příslušných abeced do počítače.
- Právní problémy; registrace doménových jmen se znaky národních abeced by mohly vést ke zvýšení počtu sporů o doménová jména. Například kvůli kolizím domén s ochrannými známkami a geografickými názvy.
Na tyto i další možné potíže, které by zavedení IDN do českého internetu mohlo přinést, existují samozřejmě i návrhy řešení. IDN dokonce funguje již v několika evropských zemích. Oba pohledy na systém proto představí projekt CZ.NIC www.háčkyčárky.cz. Kromě nejrůznějších informací o IDN v doméně .CZ stránky umožní uživatelům zjistit si, kolik různých variant s diakritikou může nějaká existující či smyšlená doména mít.