Hlavní navigace

CZ.NIC upozorňuje – řada držitelů domén CZ neaktualizuje své kontaktní údaje

[Tisková zpráva] Sdružení CZ.NIC v souvislosti s přechodem na nový systém pro správu domény CZ upozorňuje všechny držitele domén na vhodnost kontroly kontaktních údajů u jejich domén; CZ.NIC připravil pro držitele domén jednoduchý nástroj na kontrolu kontaktních údajů

Sdílet

Praha, Česká republika 29. května 2007 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, upozorňuje držitele domén na vhodnost kontroly kontaktních i dalších údajů v záznamech domén. Pro držitele domén připravil CZ.NIC jednoduchý nástroj na kontrolu správnosti kontaktních a dalších údajů, dostupný na adrese http://migrace­.nic.cz.

V souvislosti s přechodem správy domény CZ na nový registrační systém dojde rovněž i ke změně struktury údajů v databázi domén. Nekorektní či neaktuální údaje v databázi mohou držitelům domén způsobit problémy při prodlužování registrací domén nebo jejich převodu. Držitelé domén s řádně a aktuálně vyplněnými údaji přechod na nový systém správy domény CZ nijak nepocítí.

„Při převodu databáze domén do nového registračního systému budou převedeny všechny domény, bez ohledu na úplnost či aktuálnost kontaktních údajů. Nikdo tedy vlivem převodu správy nemůže o svoji doménu přijít,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Držitelé domén s nesprávně uvedenými údaji ovšem mohou mít problémy při pozdější manipulaci s doménou – ať již s jejím prodloužením nebo převodem.“

Nástroj na kontrolu údajů o doméně
Sdružení CZ.NIC připravilo pro držitele domén speciální internetovou stránku na adrese http://migrace­.nic.cz, kde si držitelé domén mohou snadno ověřit, zdali jsou jejich kontaktní údaje aktuální a správné. Zároveň zde najdou návod, jak a kde řešit případnou změnu svých údajů.

„Kontaktní údaje v databázi domén vyplňují sami držitelé při jejich registraci, sdružení CZ.NIC je proto nemůže samovolně opravovat ani nijak měnit,“ dodal Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC. „Nejčastějším problémem s daty o doménách jsou neaktuální kontakty na držitele domén. CZ.NIC se snaží průběžně komunikovat s držiteli domén, kteří nemají řádně vyplněné všechny potřebné údaje, a upozorňovat je na nutnost nápravy.“

V případě firem a různých institucí dochází často ke změnám v osobách technických správců domén, částo ovšem bez změny příslušných údajů u domény. CZ.NIC komunikuje s uživateli vždy na základě uvedených údajů, v případě jejich neplatnosti nemůže sdružení s držiteli domén řešit případné problémy při převodu nebo jiné změny údajů o doméně.

Nový systém pro správu domény CZ
Nový systém pro registrace a správu domény CZ bude spuštěn 1. října 2007. Zároveň se sníží náklady na správu nového systému. Pravidla pro registraci domén CZ se ještě více zjednoduší. Nový systém pro registraci a správu domén vyvinulo a provozuje sdružení CZ.NIC, od září 2006 na něm již běží registrace domén ENUM.

Další podrobnosti o převodu správy domény CZ na nový systém budou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách sdružení CZ.NIC na adrese http://nic.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).