Hlavní navigace

CZ.NIC založil vlastní výzkumné a vývojové centrum zaměřené na internetové technologie

[Tisková zpráva] Praha 27. srpna 2009 – Cílem projektu Laboratoře CZ.NIC je hledat možné problémy spojené s bezpečností a stabilitou internetu, navrhovat jejich řešení, vyvíjet vlastní nástroje na rozvoj internetové infrastruktury a spolupracovat na mezinárodní úrovni s dalšími organizacemi odpovědnými za provoz a správu základních internetových systémů. Za vznikem centra stojí sdružení CZ.NIC, správce národní domény .CZ.

Sdílet

Zaměstnanci Laboratoří CZ.NIC se budou věnovat především vývoji a výzkumu, který je zaměřený na systém doménových jmen (DNS) a bezpečnostní technologii DNSSEC. Vedle těchto technologií bude pozornost věnována také implementaci síťového protokolu IPv6, který řeší problém s docházejícím počtem volných IP adres nezbytných pro připojení k internetu, dále základním směrovacím protokolům, jež řídí toky v síti internet, a technologiím na ochranu proti nevyžádané poště; ty by měly přispět ke zvýšení přesnosti při identifikaci nevyžádané pošty.

„Hlavní projekty, na nichž v současnosti pracujeme, souvisí s bezpečnostní technologií DNSSEC. Jedná se především o zrychlení postupů souvisejících s podepisování DNS záznamů. Dále vyvíjíme nástroj pro kontrolu kompatibility domácích sítí s technologií DNSSEC,“ přiblížil Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC. „Tyto projekty mají pomoci především uživatelům DNSSEC a umožnit jim snadnější kontrolu, správu a použití podepsaných domén.“

Aktivity Laboratoří CZ.NIC se opírají i o mezinárodní spolupráci, například s organizacemi IETF (Internet Engineering Task Force), IANA (Internet Assigned Numbers Authority) či DNS OARC (DNS Operations, Analysis, and Research Center). Hlavním účelem spolupráce bude testování nových nástrojů určených pro rozvoj internetu v odlišných prostředích různých registrů národních domén. „V Laboratořích CZ.NIC pracuje v tuto chvíli pět lidí. Vedoucím nového oddělení je Ondřej Surý, který dosud zastával pozici Technického ředitele sdružení CZ.NIC. Na jeho místo se tak díky novému Ondřejovu zařazení přesouvá Jaromír Talíř, dosavadní Vedoucí vývojového týmu. Jaromír bude od teď odpovídat jak za tým programátorů, tak nově i administrátorů,“ dodal Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má již 60 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravující evropskou doménu EU, a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací o sdružení CZ.NIC jsou na internetové adrese www.nic.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).