Hlavní navigace

Další české filmy vznikají i za podpory TV Nova

[Tisková zpráva] Na vzniku tří dalších českých filmů se jako hlavní partner podílí televize Nova. S jejím přispěním budou tento rok uvedeny do kin válečné drama režiséra Juraje Herze Habermannův mlýn, adaptace románu Michala Viewegha Román pro muže a psychologické drama tvůrčí dvojice Hřebejk - Jarchovský S pravdou ven.

Sdílet

Praha 23. února 2010 – Na vzniku dalších českých filmů se v tomto roce podílí jako hlavní partner televize Nova. Právě v těchto dnech se již dokončuje první z nich – válečné drama Habermannův mlýn, natáčené v koprodukci ČR, Rakouska a Německa. Válečný příběh z vesnice v Sudetech natočil podle scénáře Josefa Urbana a Wolfganga Limmera režisér Juraj Herz. V dramatickém příběhu, natočeném podle skutečné události, hrají Mark Waschke (Rudolf Habermann), Hannah Herzsprung (Jana Habermannová), Karel Roden (Březina), Ben Becker (Koslowski), Radek Holub (Mašek), Oldřich Kaiser (Brichta), Zuzana Kronerová (Eliška), Andrej Hryc (Hartl) a další. Slavnostní premiéra se uskuteční 7. října 2010.

Ústřední postava případu Hubert Habermann, byl mlynář z Bludova, vesnice na severu Moravy. To, že se z osudů úspěšného, zámožného podnikatele, stala téměř antická tragédie, bylo způsobeno dobou a místem, kde žil. Tedy v pohraničí prvorepublikového Československa konce 30. let 20. století. Habermann byl Němec, ale s českými sousedy vycházel normálně, s některými se úzce přátelil, mluvil dobře česky, a to i s příslušníky vlastní rodiny. Jeho žena byla Češka, on sám za války některým Čechům pomáhal. Po osvobození záhadně zmizel. Vyšlo najevo, že byl v květnu 1945 brutálně zavražděn. Zločin nebyl nikdy objasněn, viníci nebyli potrestáni a jeho žena byla i s dětmi odsunuta.

Televize Nova je hlavním partnerem i další české komedie podle scénáře a bestselleru Michala Viewegha Román pro muže, kterou právě nyní začíná natáčet režisér a tvůrce divácky úspěšné komedie Bobule Tomáš Bařina. Děj se odehrává na „pánské“ jízdě tří sourozenců. Jeden z nich je zkorumpovaný soudce, který se po smrti rodičů staral o zbylé dva. Jeho mladší bratr žije ve stereotypním manželství a trpí nevyléčitelnou nemocí. Nejmladší sestra pomáhá lidem v televizním publicistickém pořadu a myslí, že našla toho pravého. Cílem cesty je darovat nemocnému bratrovi nezapomenutelné zážitky, a proto s nimi jede ještě striptérka. Hlavní roli si zahraje Miroslav Donutil. Premiéra snímku je plánována na 30. září 2010.

Podporou třetí novinky navazuje TV Nova na dlouhodobou a úspěšnou spolupráci s autorskou dvojicí Jarchovský – Hřebejk, kteří připravují psychologické drama S pravdou ven. Ze spolupráce Jana Hřebejka a Petra Jarchovského se zrodily mimo jiné filmy Kawasakiho růže, U mě dobrý, Medvídek, Musíme si pomáhat, Kráska v nesnázích, Pelíšky či Šakalí léta. Jejich nový film vypráví příběh o pravdách a lžích, o tom, jak je někdy snadné je zaměnit a jak subjektivní úsudky a oči, zaslepené stereotypy, mohou vést k lidskému neštěstí a zkáze. Natáčení odstartuje 1. září 2010 a jeho premiéra se uskuteční 1. června 2011.

TV Nova se již podílela na vzniku dlouhé řady českých filmů nejrůznějších žánrů jako producent, koproducent či formou předkupu televizních vysílacích práv. Přispěla tak mimo jiné ke vzniku filmů Šakalí léta (1993), Válka barev (1995), Z pekla štěstí (1998), Kameňák 1, 2 a 3 (2002 – 2004), Non plus ultras (2004), Pánská jízda (2004), Duše jako kaviár (2004), Příběhy obyčejného šílenství (2005), Jak se krotí krokodýli (2006), Rafťáci (2006), Obsluhoval jsem anglického krále (2007), Ro©k podvraťáků (2007), Medvídek (2007), O rodičích a dětech (2007), Bobule (2007), Na vlastní nebezpečí (2008), František je děvkař (2008), Občan Havel (2008), U mě dobrý (2008), Sněženky a machři po 25 letech (2008), Kawasakiho růže (2009), Ženy v pokušení (2010) a mnoha dalších. Ve vlastní produkci natočila televize Nova adaptaci bestselleru Michala Viewegha Román pro ženy (2005), která získala Českého lva jako nejnavštěvovanější film roku 2005. Komedie Jana Svěráka Vratné lahve (2006), na které se TV Nova rovněž podílela, byla oceněna třemi Českými lvy a stala se druhým nejnavštěvovanějším filmem v historii ČR.