„Udělej si sám!“ je hlavním heslem mladých alternativců, kteří se sdružují kolem Dis Centra na Nákladovém nádraží Žižkov. Je to poslední útočiště squatterů z bývalé Ladronky, Milady a dalších míst. Na rozdíl od původně „násilně“ obsazovaných budov, funguje Dis Centrum díky nájmu placenému Českým drahám.
Squatting je na ústupu v celé Evropě. I u nás jde jen o několik komunit, které se pokusily žít v domech jinak opuštěných a nevyužívaných. Přichází pochopitelně na řadu úvaha o tom, proč by za určitých, přesně vymezených, podmínek, na kterých by se shodl majitel nevyužívaného objektu s lidmi z podobných komunit, nemohla tato alternativa existovat. Ne každý touží po uznávaném standardu, ne každý dosáhne na „zajištěný“ způsob života – proti tomu stojí jiné hodnoty, které lidé z podobných „ladronek“ vnímají jako cenné: zázemí v komunitě, obživa a existence za využití minima prostředků a pocit tvůrčího naplnění v oboru subkultury, která má svůj výtvarný, hudební, filozofický a jiný potenciál, smysluplné využití domů, které jinak chátrají.
Když posloucháme výpovědi lidí z žižkovského nádraží, slyšíme nejen slangová slova, která odrážejí jejich životní styl a která v jiném prostředí nebudou srozumitelná. Uvědomíme si zároveň, že toto není jen prázdná anarchie a snaha za každou cenu se vymezovat vůči starší generaci nebo vůči jinak (lépe) žijícím vrstevníkům, ale naopak, že bychom měli bez demagogie vnímat, co říkají a přemýšlet nad svými projevy intolerance ke každému, kdo chce nebo musí nebo umí žít jinak než my.
V dalších dílech pořadu nazvaného Intolerance se ještě setkáme s těmito tématy:
27. 2. Boj o bojiště – o zániku nejstaršího open air festivalu v Trutnově
6. 3. Spolčení filozofů – o výhrůžkách smrtí profesorovi filozofie na Masarykově univerzitě.
13. 3. Honiti je naše potěšení – o biosférické rezervaci, kterou získal soukromý majitel
20. 3. Obchod s identitou – o významu, který přikládají mladí lidé značkám na módním zboží