Hlavní navigace

Další krok Telecomu proti zavedení xDSL

[Tisková zpráva]

Sdílet

Další krok Telecomu proti zavedení xDSL

Praha, 20. ledna 2003 – Minulý týden předložil Český Telecom referenční nabídku o přístupu k síti využívající technologie ADSL, která se opětovně neshoduje s požadavky alternativních operátorů Aliatel, Contactel, Czech On Line / Jet2Web, eTel, GTS, NEXTRA Czech Republic, TELE2 a Tiscali, ani neodpovídá zásadám stanoveným Českým telekomunikačním úřadem s ohledem na zachování řádného tržního prostředí a ochranu práv koncových uživatelů.

Referenční nabídka, která měla představovat tolik očekávanou velkoobchodní nabídku propojení na využití širokopásmového přístupu s využitím technologie xDSL, obsahuje pouze nabídku na připojení a není v předložené podobě akceptovatelná, neboť brání plnému rozvoji a poskytování služeb založených na technologii ADSL v České republice, a v případě zavedení by znatelně poškozovala zájmy uživatelů telekomunikačních služeb.

Nabídka zejména neumožňuje alternativním operátorům nabízet uživatelům nižší ceny než ceny stanovené Českým Telecomem, které jsou nepřiměřeně vysoké v porovnání s evropským standardem. Službu také nelze nabízet všem uživatelům v České republice, ale jen v určitých regionech a v nich pouze omezenému počtu zákazníků. Režim nabídky navíc zabraňuje alternativním operátorům možnost zaručit kvalitu služby a diferenciaci nabídky pro své zákazníky.

Z výše uvedených důvodu považují alternativní operátoři předloženou nabídku za nevhodnou a nabídku v této podobě odmítají. Současně tvrdí, že by Český Telecom měl přestat svévolně zdržovat zavedení technologie xDSL na český telekomunikační trh a co nejdříve předložit novou nabídku, která nebude omezovat rozvoj trhu a ohrožovat spravedlivou hospodářskou soutěž, a která umožní alternativním operátorům poskytovat zákazníkům kvalitní služby s využitím technologie ADSL za přiměřenou cenu.