Hlavní navigace

Další významné rozšíření digitálního vysílání

[Tisková zpráva] Digitální vysílání programů Českého rozhlasu se od 1. 7. 2007 rozšiřuje již na páté rozsáhlé území. Signál DVB-T Multiplexu A je šířen z vysílače Buková hora v Ústí nad Labem a obsahuje 7 rozhlasových programů Českého rozhlasu a 4 programy České televize. Navíc půjde o první vysílač z tzv. základní sítě s vysokým výkonem, který je v současné době nejvýkonnějším DVB-T vysílačem v České republice. Vyzářený výkon na kanálu 58 bude 100kW ERP. Pokrytí bude zahrnovat území Ústeckého, Libereckého a Středočeského kraje.

Sdílet

„Díky tomuto rozšíření se digitální vysílání Českého rozhlasu, zejména nových stanic jako je Český rozhlas Leonardo, Český rozhlas D-dur a Český rozhlas 4 – Radio Wave, stane dostupné pro téměř další milion posluchačů v severních Čechách“, zdůraznil vedoucí týmu Českého rozhlasu pro digitální vysílání Pavel Balíček.“Celkem jsme dosáhli již 48,4% pokrytí obyvatelstva České republiky digitálním signálem.“

V Multiplexu A Českých Radiokomunikací jsou zahrnuty programy Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál, Českého rozhlasu 2 – Praha, Českého rozhlasu 3 – Vltava, Českého rozhlasu 4 – Radio Wave, Českého rozhlasu D-dur, Českého rozhlasu Leonardo a Českého rozhlasu Rádio Česko.

Řádné digitální vysílání v sytému DVB-T Český rozhlas zahájil 21. 10. 2005 v Praze na vysílačích Praha město a Praha Cukrák. Dne 9. 2. 2006 se digitální vysílání rozšířilo i na oblast Brna a Ostravy, od 1. 11. 2006 pak i na vysílač Domažlice – Vraní Vrch.

Součástí nabídky je i služba EPG – elektronický programový původce, kde se přibližně s týdenním předstihem vysílají informace o probíhajících a plánovaných pořadech.

Pro příjem programů DVB-T je zapotřebí digitální přijímač, tzv. set-top-box nebo TV přijímač se zabudovaným DVB-T modulem (tunerem). Set-top-box se připojuje mezi anténu a televizor obdobně jako např. video, podle možností propojení pak nejlépe do AV vstupu (SCART/Cinch). Většina set-top-boxů umožňuje i propojení se zesilovačem a reprosoustavami /někdy i digitálně), pak je zaručen nejkvalitnější zvuk. Navíc pro příjem rozhlasových programů ani nemusí být nutné zapínat televizor.

Řadu zajímavých a užitečných informací nejen o digitálním vysílání Českého rozhlasu je možno nalézt rovněž na www.rozhlas.cz/di­gital.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).