Hlavní navigace

Další zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Kousek nebe

[Tisková zpráva] Film Kousek nebe získal hlavní cenu v kategorii Eastern European Film Competitionna 30. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu, který proběhl ve dnech 16. – 23. března 2006.

Sdílet

Koprodukční snímek České televize a společnosti Luxor s r.o., scenáristy Jiřího Stránského, kameramana Martina Duby a režiséra Petra Nikolaeva si tak po Ceně za nejlepší film na 7. MFF ve švédském Norrkopingu 2005 připsal na své konto již druhé zahraniční ocenění. Od svého startu v prestižní sekci MFF v Karlových Varech, Variety Critic ´s Choice, kam byl zahraničními kritiky vybrán spolu s dalšími 9 evropskými snímky, úspěšně putuje po mnoha zahraničních festivalech. Z Clevelandu míří na Mezinárodní filmový festival v Istanbulu a ve španělském Vitoria Gasteiz, v Německu ho diváci budou mít příležitost zhlédnout na Českém filmovém týdnu v Gaisteigu.

Filmový projekt Kousek nebe, podle scénáře Jiřího Stránského, vychází z jeho dnes již legendární knihy Štěstí. Scénář filmu Kousek nebe vznikl na motivy titulní povídky autorovy knihy Štěstí. Je to milostný příběh letmého setkání dvou mladých lidí zavřených v padesátých letech v komunistické věznici v Československu. Hlavní hrdina filmu Luboš náhodně zahlédne dívku Danu, do které se zamiluje. Dana jeho cit opětuje a jejich láska je o to závratnější, oč nemožnější je ji v tomto prostředí naplnit. Pomáhá jim v tom i soudržnost vězňů, která mnoha lidem umožnila tuto smutnou dobu důstojně přežít. Tento příběh na pozadí perzekuce a neustálé přítomnosti smrti podává důkaz o odvěké vlastnosti mládí, které se vzpírá každé zrůdné teorii a stále znovu se vztahuje k ideálu života bez kompromisů, otupělosti a bezpráví. Je to filmový příběh o lásce, přátelství, smrti a naději.

V kinech měl film premiéru 10. února 2005. Více informací o něm internetový speciál: www.ceskatele­vize.cz/speci­aly/kouseknebe/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).