Hlavní navigace

David Švehlík si zahraje Havlíčka Borovského

[Tisková zpráva] Česká televize natáčí dramatický příběh posledních 11 let českého novináře a literáta Karla Havlíčka Borovského.

Sdílet

O tom jak zůstat novinářem a neztratit duši v kostce pojednává scénář Martina Šafránka, který právě v současné době natáčí pro Českou televizi režisér Dušan Klein. První klapka filmu, který nese název Zakázaný člověk, padla 2. dubna v paláci Colorado v pražské Karlově ulici. Na palce se sešli David Švehlík, coby představitel Karla Havlíčka a Marek Taclík, který získal roli novinářova přítele Wagnera.

Karel Havlíček Borovský je v osmadvaceti letech na vrcholu slávy i politického vlivu. Vlastní největší české noviny, je široce známý, všemi obdivovaný a materiálně dobře zajištěný. Má krásnou mladou ženu Julii a svoji budoucnost – zdá se – drží pevně v rukou. Zároveň však pomalu a skrytě začíná působit nepřítel, kterého nelze porazit – anonymní šedá mašinérie státní moci. Jejím ztělesněním je Havlíčkův blízký přítel Wagner, který od prvopočátečního obdivu pozvolna přechází k skrytému soupeření skryt pláštěm tajné policie. Čím výše stoupá Havlíčkova hvězda, tím je delší i jeho stín, který, vyčerpán osamělým bojem, nedokáže překročit.

Nejde o faktografický životopisný film, ale o dramatický příběh, který se sice odehrává v mantinelech historicky ověřené skutečnosti, ale staví především na psychologicky zakotveném vnitřním dramatu hlavní postavy.

Do dalších rolí byli obsazeni Michal Dlouhý, Gabriela Marcinková, Sandra Nováková a další. Natáčení si vyžádá celkem 21. natáčecích dnů především v reálech a exteriérech v Praze, v Doksanech, v Kutné hoře a na zámku Kačina. Snímek se natáčí na 16mm film. Na obrazovkách bude Zakázaný člověk uveden koncem tohoto roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).