Hlavní navigace

Dej mi svůj hlas!

[Tisková zpráva] V sobotu 11. října uvede Česká televize na svém druhém programu čínský dokumentární snímek Dej mi svůj hlas, jehož vysílání je součástí celosvětového projektu Proč potřebujeme demokracii?

Sdílet

Projekt Why democracy startuje 8. října 2007 a je dílem mezinárodní neziskové organizace STEPS international. Prostřednictvím televizního vysílání, rádií a přes internet má v úmyslu oslovit miliony lidí a vyvolat debatu na téma současné demokracie. Srdcem celé akce je desítka dokumentárních filmů natočených uznávanými filmaři z celého světa, jejichž hlavním tématem je demokracie v nejrůznějších svých podobách. K projektu se připojily více jak čtyři desítky televizních společností napříč kontinenty, které filmy odvysílají.

Česká televize v říjnu uvede jeden z celkového počtu desíti hodinových snímků. Film režiséra Weijun Chena Dej mi svůj hlas! vypráví o volbách v Číně. Nikoli však o volbách parlamentních, komunálních nebo jim podobných. Jde o volbu předsedy třídy! Snímek divákům nechává nahlédnout do města Wuhan, respektive do jedné tamní základní školy, kde režisér uskutečňuje svůj projekt. Předsedu třídy obvykle určují sami pedagogové, tentokrát učitelka vybere tři kandidáty a ostatní děti z nich mají zvolit jednoho předsedu. V zemi, kde o svobodných volbách nemůže být ani řeč, je osmiletým dětem dána příležitost vyzkoušet si, jaké to je být kandidátem nebo voličem. Začíná nelítostný boj, do kterého vstupují i rodiče a učitelé. Na řadu se dostávají praktiky jako je uplácení, pomluvy, lichocení i výhrůžky, intriky, pláč, radost a nadšení. Přestože film v mnoha pasážích vyvolává úsměv až smích, zamrazí při pomyšlení, jak moc je „dětská hra“ protkána metodami dospělých.

Snímek Dej mi svůj hlas, který byl mimochodem s úspěchem promítán na letošním ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, uvede ČT v sobotu 11. 10. na ČT2.