Hlavní navigace

Deloitte analyzuje aktuální trendy v oblasti technologií roku 2009

[Tisková zpráva] Praha, 21. ledna 2009 – Rok 2009 bude plný výzev. Bude to rok průlomu netbooku, nechráněných technologických značek a sociálních sítí v rámci obchodních činností. Společnosti budou pravděpodobně více nakloněny tomu, aby za účelem snižování nákladů vyzkoušely levnější, neznačkové alternativy. Oddělení společnosti Deloitte zabývající se technologiemi, médii a telekomunikacemi (TMT) dnes zveřejnila své prognózy pro sektor technologií v roce 2009.

Sdílet

Dariusz Nachyla, vedoucí oddělení TMT ve společnosti Deloitte Střední Evropa, poznamenává: „Rovněž očekáváme, že společnosti budou více sledovat spotřebu energie. Z tohoto důvodu by se mohly rozhodnout pro zpracování dat formou outsourcingu v datových centrech, které používají nejnovější a nejvýkonnější technologie“.

„Výzvy budou zahrnovat vyřešení záležitostí souvisejících s klesající cenou digitálního ukládání, což povede k tomu, že se správa souborů stane riskantní. Navíc, zvýšená poptávka po elektrické energii povede k zavádění technologií SmartGrid.“

Prognózy pro rok 2009 vycházejí z interview s klienty členských společností skupiny, z informací poskytnutých více než šesti tisíci partnery a manažery specializovanými na TMT z členských společností Deloitte, z diskusí s analytiky z daného odvětví i z interview s předními manažery z celého světa.

Ohrožení PC: nárůst netbooků
V roce 2009 by netbooky měly nabýt na síle. Nové modely nabízejí lepší procesory a vylepšené pevné disky. Ačkoli netbooky potenciálně mohou ohrozit PC i jiné kategorie souvisejícího odvětví, opatrný tržní rozvoj a rozšířené aplikace také nabízejí významné příležitosti. Technologické společnosti by měly využít levné ústřední výkonné jednotky počítače (CPU) netbooků s nízkou spotřebou energie, se systémy home-media, digitálními video rekordéry a hracími konzolemi zvyšujícími hodnotu nových CPU. Bezdrátové nosiče již směřují k podpoře netbooků jako způsobu pro zablokování příjemce bezdrátových dat. Netbooky mohou využívat i úředníci namísto obvyklých PC a lze jimi nahradit i schránky a PDA pracovníků v terénu.

Zdravý rozum ekologického a štíhlého IT
Energetická situace v roce 2009 zůstává nejistá a organizace by se měly zamyslet nad tím, jak snížit spotřebu. Jedním zdrojem možné úspory, která se nabízí, jsou datová centra. Nachází-li se datová centra v zařízeních, které byly původně projektovány pro lidi, měla by být upravena tak, aby vyhovovala potřebám strojů; musí se předělat špatně umístěné ventilátory i zabránit ztrátě energie v případě špatného směru proudění studeného vzduchu. Mnohé společnosti možná zváží využití externích datových center formou outsourcingu, zařízení vybavených nejnovějšími a nejvýkonnějšími technologiemi. Ovšem optimálním přístupem by mohlo být stanovit maximální možnou velikost datových center, spíše než uvažovat o jejich dalším rozšiřování.

Neznačkové, nová značka „It“
V dnešní nejisté ekonomické situaci může značka, která kdysi představovala kvalitu, spolehlivost a dokonce žádoucnost, nyní představovat jen extravaganci. Je pravděpodobné, že v roce 2009 budou společnosti více nakloněné tomu, aby za účelem snižování nákladů vyzkoušely levnější, neznačkové alternativy; ovšem podniky, které uvažují nad změnou dodavatele, by rozhodně měly provést střednědobou analýzu nákladů a přínosů. S novými dodavateli může přijít i nutnost seznámit se s novým rozhraním, což by se mohlo projevit ve snížení produktivity. Výrobci technologických zařízení by mohli zvážit, jak se vliv značek mění v rámci ekonomického poklesu. Možná bude nutné, aby výrobci vyvinuli nízkonákladové nebo nechráněné značky. Prémiové značky však možná raději vydrží krátkodobý náhlý pokles prodeje, než aby se smířily s tím, že snížení cen by mohlo oslabit jejich image v dlouhodobém měřítku.

Kopii této zprávy s veškerými prognózami společnosti Deloitte pro rok 2009 naleznete na: http://www.de­loitte.com/cz /trendy/media­technologie-2009