Hlavní navigace

Démon a já: Vilém Čok v Experimentu ČT – v sobotu 21. března

[Tisková zpráva] Jaké to je, když se od vás lidé odtahují, protože jste opilý? Jak vypadá pobyt v protialkoholní léčebně? To si vyzkouší zpěvák a hudebník Vilém Čok. Sledujte premiéru 12. dílu cyklu Experiment ČT v sobotu 21. 3. na ČT1 od 17:10 hod.

Sdílet

Závislost na alkoholu je většinou cejch na celý život. Poznamená každého člověka, který projde léčbou, i když právě abstinuje. Všeobecné povědomí je těžké změnit. Můžeme alespoň ukázat, co všechno tento problém obnáší, jaký je jeho spouštěč, do jaké míry ho člověk může ovlivnit a jaká je cesta zpátky.

Pocity člověka závislého na alkoholu prožije Vilém Čok v řadě situací, v autentickém prostředí protialkoholní léčebny i mezi lidmi „pod maskou" opilce. Provázet radami a zkušenostmi ho bude lékař, který se sám ocitl několikrát ve spárech závislosti. Ve dvanáctém díle nového vzdělávacího cyklu Experiment tak zkusíme nahlédnout zevnitř do života, který je nám dnes možná cizí, ale může se stát tím naším.

„Ze začátku jsem bral tento Experiment jako legraci. V léčebně na mě ale padla tíha a uvědomil jsem si, jak strašně těžké to alkoholici mají," prozrazuje své bezprostřední pocity Vilém Čok.

Repríza pořadu v pátek 27. 3. na ČT2 od 09.35 hod. http://www.ces­katelevize.cz/ex­periment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).