Hlavní navigace

Den D: Dokument BBC o jedné z nejdůležitějších operací druhé světové války

[Tisková zpráva] V úterý 7. dubna od 20,00 uvede Česká televize první část dvoudílného filmu Den D. Dokumentární rekonstrukce přináší pravdivé příběhy lidí, kteří prožili jednu z nejzásadnějších operací v dějinách druhé světové války.

Sdílet

O půlnoci na 6. června 1944 se britští a američtí výsadkáři vydali na přísně tajnou misi. Její neúspěch mohl znamenat ztrátu tisíců životů. Do půlnoci museli spojenci ve Francii zřídit předmostí. Byl to první krok k osvobození okupované Evropy. Hitlera tou dobou vyčerpával boj proti Rusům a spojenci věděli, že nezvládne bojovat na dvou frontách. Pokud by ho k tomu donutili, mohlo by to přinést rychlý konec války. Rozhodli se proto vylodit ve Francii a otevřít druhou frontu. Berlín ale předpokládal, že se spojenci vylodí v nejužším místě kanálu la Manche v oblasti Pas de Calais. S útokem v Normandii nepočítali…

První díl se zaměřuje na přípravy operace a události, které samotnému vylodění předcházely. Druhou část pak otvírá samotná noční akce výsadkářů, kteří měli za úkol zneškodnit německé baterie a zaútočit na opevnění.

Autoři kombinací hraných pasáží s autentickými záběry mapují přípravu, průběh operace i událostí, k nimž došlo na obou stranách fronty. Sledují nejen hlavní aktéry, jakými byli Eisenhower, Montgomery nebo Rommel, ale také mnoho obyčejných vojáků, neoslavovaných hrdinů, členů francouzského odporu nebo důstojníků a příslušníků britských a německých ozbrojených sil.

Film přináší množství dokumentárních záběrů i osobních vzpomínek mužů, kteří se této největší obojživelné akce v dějinách zúčastnili.

Snímek natočil v koprodukci Velké Británie, Francie a Německa Richard Dale pro stanici BBC v roce 2004, tedy k šedesátému výročí operace. Natáčelo se především na autentických místech v jižní Anglii a severní Francii.

Den D nabízí pohled na historii, kterou popisuje poutavým způsobem díky využití hraných scén, značně výpravných, i archivních materiálů. Hlavním cílem autorů bylo přiblížit tehdejší atmosféru, znovu vyvolat pocity, které tehdy vojáci a obyčejní lidé, do akce zapojení, prožívali.

První část dokumentu Den D uvedeme 7. dubna od 20,00 na ČT1. Druhý díl pak v úterý 14. dubna od 20,00.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).