Hlavní navigace

DEN, KDY SVÍTÍ SVĚTLUŠKY – 19. ZÁŘÍ 2007

[Tisková zpráva] (V Praze 13. září) – Den, kdy svítí Světlušky, se letos uskuteční již popáté. Charitativní sbírku, jejíž patronkou je Aneta Langerová, pořádá Nadační fond Českého rozhlasu. Lidé mohou Světlušku a nevidomé podpořit ve středu 19. září 2007 v ulicích 300 měst ČR. Na 6 000 dobrovolníků oblečených do světluščích kostýmů bude od časných ranních hodin nabízet tradiční náramek, který svítí ve tmě a benefiční singl, který pro Světlušku nazpívala Aneta Langerová a nevidomý Radim Vojtek. Symbolická částka za náramek je 50 Kč, za singl 70 Kč.

Sdílet

Kdykoli pomoci můžete také příspěvkem na sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100, které je otevřené po celý rok anebo odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS Svetluska na číslo 87777. Do charitativního dne je letos zapojeno na 430 středních škol a DDM. Generálním partnerem projektu Světluška je již druhým rokem finanční skupina AXA.

„Světluška propojuje ty, kteří potřebují pomoci a ty, kteří jejich situaci mohou změnit. Díky štědrým dárcům, kterých je v ČR opravdu mnoho, mohla Světluška loni rozdělit bezmála 11 000 000 Kč“, řekla Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

"Světluška například přinesla radost Alence z Prahy, která teď má novou kamarádku, asistenčního pejska Toscu, Martině z Kadaňského Rohozce a Jaroslavě z Českých Budějovic pořídila novou „mluvící pomůcku“. Mnoho nevidomých dětí může dále rozvíjet svůj hudební talent. Zkrátka pomoc Světlušky je konkrétně vidět“, uvedla Aneta Langerová, patronka Světlušky.

Do konce roku Světluška ještě připravuje tradiční benefiční koncert Aneta pro Světlušku. Letos se koncert uskuteční 22. listopadu od 20:00 v divadle Archa a živě jej odvysílá ČT1 a ČRo 1 – Radiožurnál. Kromě patronky Anety budou hosty večera, kterým vyvrcholí 5. ročník projektu Světluška, skupina No Name, paní Hana Hegerová a samozřejmě nevidomé děti. Moderátorem večera bude herec Ondřej Vetchý.

Dlouhodobým a generálním partnerem projektu Světluška je finanční skupina AXA. Ta v loňském roce přispěla na jeho realizaci darem ve výši 2 000 000 Kč a stejnou částkou přispívá i v letošním roce. „Finanční skupina AXA podporuje charitativní projekty na celém světě již od začátku svého vzniku. Jsme rádi, že můžeme k této dlouholeté tradici přispět také v České republice. Věřím, že také v letošním roce podpoří sbírku mnoho lidí, kterým není osud zrakově postižených lhostejný,“ říká Petr Žaluda, generální ředitel finanční skupiny AXA v ČR a SR.

O Světlušce: Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla. Patronkou projektu je Aneta Langerová. Světluška pomáhá dětem i dospělým s těžkým zrakovým postižením na jejich cestě k samostatnosti. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu – znovu a znovu se učit životu ve tmě – bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů. Světluška přispívá na speciální pomůcky jako jsou mluvící počítače, optické lupy, na vodicí psy, osobní asistenci pro zrakově postižené děti integrované do běžných škol. Podporuje zrakově postižené studenty. Financuje projekty, které rozvíjí talent a tvořivé schopnosti lidí se zrakovým postižením.

Rozdělení výtěžku sbírky: Hospodaření Světlušky je transparentní a prověřené auditem, pečlivě hlídaný výtěžek sbírky rozděluje Rada odborníků. Za poslední čtyři roky Světluška rozdělila téměř 30 000 000 Kč. Z výtěžku 4. ročníku sbírky Světluška podpořila 148 jednotlivců a projektů neziskových organizací na rok 2007 v celkové výši 10 913 145 Kč.

Mezi podpořenými jsou mimo jiné projekt Osobní asistence dětem občanského sdružení Okamžik, rehabilitační pobyty společnosti pro hluchoslepé LORM rozvíjející dovednosti lidí postižených ztrátou zraku i sluchu a projekty Středisek rané péče, které v celé ČR poskytují terénní služby rodinám s kombinovaně postiženými dětmi. Nadační příspěvky jsou rozdělovány v rámci pěti stálých grantových programů: Krok za krokem, Člověk v nouzi, Stipendijní program, Cesty ke společnému světu, Každý něco dokáže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).