Hlavní navigace

Den proti spamu 7. listopad 2007

[Tisková zpráva] Blog Canik.cz ve spolupráci s českým antispamovým portálem Spamy.cz iniciuje ve středu 7. listopadu 2007 první český Den proti spamu.

Sdílet

Den proti spamu – s podtitulem Poděkuj svému spammerovi! – má upozornit na alarmující stav v oblasti elektronické komunikace. Byl-li vám v posledním roce zaslán český spam (tj. nevyžádaná zpráva), můžete v rámci této iniciativy spojit své síly s dalšími a (1) osobně oslovit svého českého spammera a (2) zapojit se do veřejné diskuze na toto téma.

Společnost Commtouch ve své aktuální zprávě Email Threats Trend Report uvádí, že 95% všech e-mailů dnes tvoří spamy. Podobné výsledky předkládá i společnost Postini, která toto číslo odhaduje na 87%. Není pochyb o tom, že spam a to, co s sebou přináší, jsou v současnosti již nezanedbatelnou časovou a nákladovou položkou.

7. listopad – Den proti spamu
Den proti spamu předkládá jednoduchý koncept – 7. listopadu mohou všichni ti, kteří za poslední rok obdrželi od českého spammera nevyžádanou poštu, tento subjekt kontaktovat a ve vší slušnosti si s ním popovídat.

7. listopad, který byl před sametovou revolucí začátkem Měsíce československo-sovětského přátelství, je k tomu vhodným symbolickým datem. 7. listopad byl svátkem, který jsme milovali asi tak jako spam a jejich rozesilatele.

Cíle Dne proti spamu
Základní myšlenka Dne proti spamu by se dala volně shrnout následovně: Touto akcí si nechceme na zasilatelích nevyžádané pošty vylívat zlost, nadávat jim, nebo si nevhodnou formou stěžovat, jak nás svými nevyžádanými e-maily obtěžují. Naopak, chceme v tento den spammerům ukázat, že za každou anonymní e-mailovou adresou se skrývá konkrétní člověk, kterému sice jejich spamy leží v žaludku, ale který je ochoten jim zavolat nebo se s nimi jinou formou spojit a sdělit jim slušným způsobem to, co má na srdci.

7. listopadu tak můžeme svým spammerům nabídnout setkání, pozvat je na limonádu, pivo nebo jim zavolat. Věříme, že většina z těch, kteří se do akce zapojí, se budou chtít o svá nově nabytá „přátelství“ podělit také s Úřadem pro ochranu osobních údajů, a to osobně nebo hromadně prostřednictvím webové stránky DenProtiSpamu.cz. Určitě i na ÚOOÚ existují lidé, kteří se s našimi spammery rádi blíže seznámí.

Akcí Den proti spamu neaspirujeme na řešitele problematiky nevyžádané pošty. Spam je podstatně hlubším a složitějším problémem. Mezi základní cíle této iniciativy patří:

  • 1. Vyvolat širší a konstruktivní diskuzi o problematice spamu a antispamu. Medializovat problematiku spamu, diskutovat v tomto směru o české legislativě, sdělovat osobní zkušenosti, navrhovat rozumné možnosti řešení apod.
  • 2. Ukázat, že (některým) internetovým uživatelům tento problém není lhostejný a jsou ochotni proto sami něco udělat (zvednout telefon či navštívit firmu spammera a strávit tam pár minut nekonfliktního hovoru apod.).
  • 3. Výsledky této akce předložit médiím a Úřadu pro ochranu osobních údajů a prostřednictvím nich také těm, kteří jsou schopni udělat něco více.

Prostor pro komunikaci a zdroj informací
Při příležitosti Dne proti spamu byly spuštěny webové stránky DenProtiSpamu.cz, na kterých je možné dozvědět se více informací o průběhu celé akce, možnostech zapojení a podpory, podmínkách účasti apod.

Tato akce není jen bezbřehou recesí, i když rozhodně o zábavu nouze nebude. Coby iniciátoři Dne proti spamu věříme, že přes svou recesistickou formu přinese tato akce také svůj prospěch. Možná se dokonce dočkáme toho, že čeští spammeři si své emaily příště odpustí. Své zážitky, zkušenosti a pocity budou moci účastníci akce zaznamenat na fóru, které je speciálně spuštěno pro tuto příležitost. Výsledky budou shrnuty do ucelené tiskové zprávy a předány médiím a Úřadu pro ochranu osobních údajů.