Hlavní navigace

Den s Haydnem na Vltavě 31. května 2009

[Tisková zpráva] Svatodušní neděle je letos připomínkou 200. výročí úmrtí Josepha Haydna (1732–1809). Stanice Vltava jubileum ve vysílání Českého rozhlasu zohledňuje celodenním soustředěním na jeho hudbu, a to vlastními silami i s využitím nabídky Evropské vysílací unie, jejíž členské rozhlasy pořádají během dne řadu vzájemně sdílených koncertů.

Sdílet

Mezi ně patří i koncert vysílaný naší stanicí ve 13.00 hodin v přímém přenosu ze zámku v Dolní Lukavici na Plzeňsku. Haydnovy písně a skladby pro klávesové nástroje přednesou sopranistka Irena Troupová a hráčka na historický kladívkový klavír Petra Matějová. Připojit se mají v síti EBU veřejnoprávní rozhlasy v Estonsku, Finsku, Islandu, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemí, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Řecku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii.

Ke Speciálnímu dni Eurorádia se naopak Český rozhlas 3 – Vltava připojí ve 12.00 hodin v přenosu Maďarského rozhlasu z Ceremoniálního sálu Esterházyovského paláce ve Fertödu a v 16.00 hodin v přenosu BBC ze Síně královny Alžběty v Londýně s programem evokujícím slavnost, při níž Haydn obdržel čestný doktorát oxfordské univerzity.

Haydnovy nahrávky zazní i v dalších relacích. Pravidelný pořad Pauza, zařazovaný od pondělí do pátku jako půlhodinka s hudbou mezi 16.30 a 17.00, se v období od výročního dne až do října 2009 promění v Pauzu s Haydnem a postupně odvysílá nahrávky všech skladatelových 104 symfonií.

Den s Haydnem završí večerní dvouapůlhodinový pořad CD Laser. Závěrečná část třídílného cyklu o vokálně-instrumentálních skladbách Josepha Haydna přinese nahrávku jeho oratoria Roční doby, pořízenou Simonem Rantlem s Berlínskými filharmoniky, sólisty a Komorním sborem RIAS v roce 2003.

Haydnovo výročí zohledňuje i digitální stanice Český rozhlas D-dur, resp. její paralelní časově omezený projekt D-dur Speciál, tentokrát soustředěný na historicky poučenou interpretaci historické tvorby od nejstarších dob do roku 1809. Začal 14. dubna, v den výročí Händelova úmrtí, a vrcholí právě 31. května celodenním vysíláním Haydnovy hudby. Pro značný posluchačský zájem tento projekt potrvá až do 15. června 2009.