Hlavní navigace

Deset způsobů lásky

[Tisková zpráva] Tento týden padla poslední klapka televizního filmu Deset způsobů lásky, který podle scénáře Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové režíroval Viktor Polesný.

Sdílet

Tématem snímku jsou nenaplněné či promarněné milenecké a manželské vztahy dnešních dnů. Jde o film povídkový: deset epizod-deset milostných variací. Protagonisty jsou lidé současné vyšší střední třídy, ti, kteří stačili vydělat nějaké peníze či je získali právě sňatkem a neumí jich rozumně využít, kteří, jsou-li muži, ženu pokládají za zaměnitelný majetek či, patří-li k opačnému pohlaví, muže za prostředek k zajištění bezstarostné existence. Povídky jsou navzájem provázány tak, jak je to v současné kinematografii moderní: postavy – v našem případě vždy jedna postava – přecházejí z jedné povídky do druhé, až se kruh uzavře. A právě na konci kruhu uvidíme opravdovou lásku, která bohužel už nemůže nic zachránit.

Scénář televizního filmu napsala autorská dvojice Pavel Kohout a Jelena Mašínová, z jejíž scénaristické tvorby viděli diváci ČT na př. seriál Konec velkých prázdnin, televizní film PF 77(nositel ceny Elsa), televizní film Hodina pravdy či Hodina tance a lásky.

Téma příběhu je parafrází divadelní hry rakouského dramatika Arthura Schnitzlera, která vznikla před sto lety a je u nás překládána jako „Rej“(Der Riegen.) Jenže Schnitzler zakázal svou hru provozovat až do konce ochranné lhůty, tak ho trápily všemožné a opakované cenzorní zákazy. Po té, co lhůta uplynula, Pavel Kohout napsal jako poctu Schnitzlerovi divadelní hru Arthurovo Bolero a právě podle ní vznikl dnes natáčený scénář Deset způsobů lásky.

Dnešní doba není tak prudérní a sex také není hlavním problémem hry: tedy vlastně ano, ale jen jako prostředek, s nímž lze dosáhnout nejrůznějších cílů. A ty cíle ukazují jednu tvář současné společnosti. V milostném kolotoči se octnou Filip Čapka, Lucie Štěpánková, Dana Sedláková, Vilém Udatný, Tereza Kostková, Martin Havelka, Miluše Šplechtová, Ondřej Kavan, Andrea Černá a Pavel Batěk.

Materiál, který se začal natáčet 4. září tohoto roku převážně v Praze, Litoměřicích a Liberci, teď míří do střižny. Diváci se mohou těšit na jeho vysílání někdy v první polovině příštího roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).