Hlavní navigace

Detektivní drama Josefa Klímy Jseš mrtvej, tak nebreč – 2. 10. na ČT1

[Tisková zpráva] Drama muže, nespravedlivě odsouzeného za vraždu. Napětí, překvapivé dramatické zvraty, poutavý psychologický přesah. Příběh úspěšného veksláka a křehké intelektuálky v atmosféře Prahy osmdesátých let. Dvoudílný televizní film režisérky Jitky Němcové Jseš mrtvej, tak nebreč podle detektivního románu publicisty Josefa Klímy. Premiéra na Jedničce v neděli 2. a 9. října ve 20:00 hodin.

Sdílet

Vysokoškolský student Petr Liška (Fox) našel své místo v řetězci kšeftařů a podvodníčků, má spoustu peněz i kamarádů. Úspěšný vekslák pohrdá obyčejným životem obyčejných smrtelníků. Vše je zalito sluncem až do okamžiku, kdy Petr najde svého komplice a nejlepšího kamaráda Pavla (Džigo) v kaluži krve. Pavlova smrt je příčinou zásadního zvratu v Petrově životě. Vyděsí se, že by ho policie mohla zatknout jako podezřelého z vraždy a rozhodne se sám vypátrat vraha. Nejen před policií se potřebuje na pár dnů někde schovat. Úkryt najde u bývalé spolužačky a kamarádky. Jitka je křehká inteligentní dívka, která neztratila ideály. Petr je zaskočen její neuvěřitelnou životní zkušeností, velkorysostí a moudrostí.

Sledujeme pozoruhodné setkání dvou lidí, kteří by vedle sebe nikdy nežili, kdyby je nečekané okolnosti nesvedly dohromady. Prožíváme s nimi dramatický vztah dvou odlišných bytostí se zcela odlišnými životními názory a hodnotami. Překvapivé rozuzlení případu vystihuje absurditu některých elementů přeměny komunistické společnosti do kapitalistické „nové doby“.

Velmi působivým prvkem filmu je vnitřní hlas hrdiny, který s odstupem času hodnotí a komentuje dramatické události své minulosti. Jak se dá u Josefa Klímy předpokládat, finále je velmi blízké realitě života naší společnosti.

Jseš mrtvej, tak nebreč, dvoudílný televizní film Josefa Klímy, vznikl podle jeho stejnojmenného detektivního románu. Režie Jitka Němcová, kameraman Martin Šec. V hlavních rolích Václav Jiráček, Kristýna Liška Boková, dále hrají Ivan Trojan, Martin Štěpánek, Dana Morávková, Tomáš Hanák, Simona Stašová, Milan Šteindler, Jana Hlaváčová, Andrej Hryc, V. Harapes.

Film je nominován v kategorii TV Fiction na prestižní cenu Prix Europa.

www.ceskatele­vize.cz/program