Hlavní navigace

Děti noci, film o křehkém přátelství, lásce a naději, na ČT1 28. března

[Tisková zpráva] Martha Issová a Jiří Mádl v hlavních rolích dramatického příběhu z městské periférie. Režie Michaela Pavlátová a scénář Irena Hejdová. Televizní premiéra neděle 28. března na ČT1 od 20:00 hodin.

Sdílet

Hrdinkou příběhu ze současné Prahy je mladá dívka Ofka (Martha Issová), která po nečekaném rozchodu s přítelem (Jan Dolanský) a zradě své nejlepší kamarádky (Kristýna Nováková) marně hledá smysl života v dnešní době. Zaujatá sama sebou nevnímá lásku věrného kamaráda Ubra (Jiří Mádl). Ofka pracuje jako prodavačka v nonstop otevřené prodejně u svého švagra (David Novotný) a žije ve zvláštním spojení s lidmi, kteří jsou stejně jako ona vzhůru, když ostatní spí. Až loupežné přepadení, jehož obětí se v nonstopu stane, probudí Ofku z její letargie.

Animované filmy režisérky Michaely Pavlátové získaly řadu prestižních mezinárodních ocenění, v roce 1993 byla za film Řeči, řeči, řeči dokonce nominována na Oscara. V tomto svém druhém celovečerním projektu Děti noci vsadila na autentičnost a na zajímavé prostředí pražského Karlína. Ve filmu dále hrají Lenka Termerová, Igor Chmela, Václav Helšus, Simona Babčáková…

Obsazení Marthy Issové do role Ofky bylo jasné hned od počátku: „Při práci na scénáři jsem ji už měla před očima, takže jsme několik posledních měsíců byly jakoby stále spolu," říká Michaela Pavlátová. „Některé Ofčiny pocity poznávám, ale nejsem to já. I když fyzicky jsme si trochu podobné. Věřím však, že se s ní diváci ztotožní, že jí budou držet palce," říká Martha Issová, která si s potěšením zahrála se svou matkou, Lenkou Termerovou. „Doufám, že něco z našeho vztahu zafunguje i ve filmu,“ dodala. Producenti s režisérkou měli ovšem velký problém s obsazením vhodného představitele pro roli Ubra. Jiřího Mádla pozvali až na čtvrté kolo kamerových zkoušek. „A byl prostě nejlepší. Doufám, že tato role byla pro něj i pro diváky něčím trochu jiným, novým," dodává Pavlátová. S tím souhlasí i Mádl: „Myslím, že je to určitě odlišná role, role outsidera, jehož hlavní motivací je neztratit jedinou osobu, kterou v životě má rád.“

Scénář filmu Děti noci byl oceněn v rámci Českého lva 2005 Cenou SAZKY za nejlepší nerealizovaný scénář. Martha Issová a Jiří Mádl byli oceněni za nejlepší ženský a mužský herecký výkon na Karlovarském festivalu v roce 2008; Lenka Termerová získala za svou vedlejší roli Českého lva 2008.

Producenty filmu jsou Kateřina Černá a Petr Oukropec ze společnosti Negativ, koproducentem je Česká televize. Do českých kin uvedla film Děti noci distribuční společnost Bontonfilm v září 2008. Film vznikl s podporou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).