Hlavní navigace

Děti padesátých let od 13. července na ČT2

[Tisková zpráva] Česká televize začne od 13. července vždy v úterý na ČT2 večer vysílat sérii unikátních koprodukčních dokumentů o trýznivých osudech dětí, jejichž rodiče byli po roce 1948 vězněni komunistickým režimem. Intenzivní návraty lidí zatížených dávnou křivdou zpět do minulosti svědčí o tom, že s traumaty dětství se člověk obtížně vyrovnává po celý svůj život.

Sdílet

Dokumenty, které vznikly ojedinělou spoluprací České televize, produkční společnosti Sunfilm Production a FAMU jsou autorským počinem mladých začínajících filmařů a každý z nich vypráví originálním a zároveň odlišným způsobem vždy jiný příběh. Děti pronásledovaných rodičů zažily před půlstoletím bouřlivý přerod společnosti, který byl ve znamení nesmiřitelného třídního boje. Opuštěné děti, které nemohly rozumět politice a dobovým úskalím, vnímaly jen to, že jejich rodiče jsou z nepochopitelných důvodů kdesi daleko a ony k nim nemohou. Většinou zůstaly s bolestí v srdci odkázány na náhradní péči, převážně prarodičů.

Jednotlivé příběhy se liší, ale v krutosti prožitků se jeden druhému v mnohém podobají. Věra Pavlovcová ze snímku Jsem v zahradě (13. 7. od 22:10) je dcerou zahradníka, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 12 let za velezradu. Za tatínkem podnikala cyklistické výpravy do kriminálu ve Valdicích. Ztráta milovaného otce je i životním traumatem Evy Langrové z dokumentu Cesta za otcem. Tematicky se z celého cyklu poněkud vymyká příběh Markéty Čermínové nazvaný Spravedlnost hledejte u Pánaboha. Její otec JUDr. Jakub Čermín byl také uvězněn v 50. letech, ale v době, kdy ještě nežila. S otcem proto prožila intenzivní vztah plný vzájemného porozumění a jeho věčnou touhu po spravedlnosti převzala jako naléhavé dědictví. Hrdinku z dokumentu Nebojím sa hovoriť Margitu Zimanovou vychovávala babička. Matka dostala doživotí a otec byl za napomáhání k útěku do zahraničí v r. 1953 popraven. S tak krutým rozsudkem, který jí vzal navždy otce, se dodnes nesmířila. Ludmila Voříšková z příběhu Jeden život je dcerou křesťanského intelektuála a redaktora nakladatelství Vyšehrad Rudolfa Voříška, který rok po uvěznění zemřel na leukémii. Před zatčením byl propuštěn ze zaměstnání pro „ztrátu důvěry“. Ironií osudu byla i jeho dcera z téhož nakladatelství později dvakrát propuštěna. Dagmar Stachová ze snímku Dáša se vrací se vydává po 50 letech do hájovny, kde žila se svými rodiči do jejich zatčení. Byly jí tehdy pouhé dva roky, takže sbírá střípky vzpomínek od pamětníků. Zároveň ji mrzí, že rodiče, jež jako malé děvčátko tolik postrádala, k sobě po návratu z vězení nedokázali znovu najít cestu. Ve snímku Mému otci prochází Miroslava Bočková domem, v němž byl kdysi zatčen její otec. V domě přeplněném knihami a vzpomínkami na minulost žije dodnes.

Čtyři dokumenty cyklu byly oceněny na festivalu Worldfest v americkém Houstonu. Jeden život režisérky Ivy Jestřábové platinovou medailí a zlatou medailí snímky Jsem na zahradě Petra Hátleho, Dáša se vrací Adély Kroupové a Mému otci Jana Oravského a Kateřiny Borecké.

Repríza dokumentu vždy na ČT2 v pátek dopoledne. www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).