Hlavní navigace

Děti točí hrdiny

[Tisková zpráva] Nový televizní cyklus, který představuje šestnáct nejlepších snímků celostátní soutěže žáků středních a základních škol. Filmy představují nejrůznější hrdiny nedávné minulosti, významná jména třetího odboje, bývalé vězně komunistických lágrů, osobnosti undergroundu apod. Děti si samy vybíraly člověka ze svého okolí, kterého považují za hrdinu, a ve filmu svýma očima rozkrývají jeho osud. Moderují vítězové loňského ročníku soutěže Klára Zapletalová a Martin Hrnčíř.

Sdílet

Jednotlivé dokumenty budeme vysílat každé pondělí na ČT1 v 16:15 hodin, od 6. září až do konce roku. Začínáme dílem nazvaným Vůle žít, který natočili vloni žáci ZUŠ v Polici nad Metují o dvou židovských ženách, které přežily holocaust.

Ojedinělý projekt, při kterém žáci základních a studenti středních škol zaznamenávají výpovědi pamětníků a rodinných příslušníků, funguje už od roku 2007. Vzniká tak jakýsi „živý archiv“ dokumentující období totality prostřednictvím jednotlivých osudů a konkrétních událostí lokální historie z míst, která jsou svým mladým tvůrcům blízká.

V rámci tohoto úsilí vznikají krátké dokumenty, které jsou součástí paměti národa a svým mladým tvůrcům pomáhají orientovat se v prostoru filmařské a dokumentaristické praxe. Výsledky práce mladých filmařů jsou hodnoceny v rámci soutěže Děti točí hrdiny 2010, jejímž vyhlašovatelem je Česká televize ve spolupráci s občanským sdružením Kaspara Malesia. Výsledky soutěže budou známy koncem září 2010.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).