Hlavní navigace

Digitalizace televizního vysílání v ČR byla ukončena. České Radiokomunikace do ní investovaly téměř 1 miliardu korun.

[Tisková zpráva] Praha, 9. listopadu 2011 - Česká republika je první zemí ze střední a východní Evropy, která úspěšně dokončila proces digitalizace televizního vysílání. Poslední digitální vysílače Tlustá hora a Ploštiny na Zlínsku spustily České Radiokomunikace 4. listopadu 2011. V současné době přijímá digitální televizní signál 99,6 % obyvatel ČR. Ve třech digitálních multiplexech je 11 televizních programů a 9 rozhlasových stanic. Od roku 2008 do listopadu 2011 instalovaly České Radiokomunikace celkem 69 digitálních televizních vysílačů a dalších téměř 100 návazných převáděčů. Celkové investice Českých Radiokomunikací do výstavby digitálních sítí dosáhly od zahájení digitalizace v roce 2007 hranice jedné miliardy korun.

Sdílet

„Ukončením projektu digitalizace pro nás nic nekončí, naopak začíná další důležitá vývojová etapa, kterou je zavedení a rozvoj nového nástupnického systému DVB-T2, který umožní vysílání obrazu ve vysokém rozlišení tak, aby byla naplněna volání diváků po vyšší obrazové kvalitě. Jsme připraveni zprostředkovat divákům vysílání Letních olympijských her 2012 již ve vyšší kvalitě obrazu,“ říká Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací.

Digitalizace přinesla divákům širší nabídku televizních programů, kvalitnější a stabilnější obraz a zvuk a doplňkové informační služby. V konkurenci ostatních forem příjmu televizního signálu je pozemní digitální vysílání pro diváka bezplatné, jedinou podmínkou je mít set-top-box nebo televizi s digitálním tunerem DVB-T. Digitalizace také připravila prostředí pro televizní vysílání ve vysokém rozlišení a pro digitalizaci rozhlasového vysílání.

Digitalizace také výrazně šetří kmitočtové bohatství České republiky – digitální vysílání umožňuje v rámci jediného TV kanálu o šířce 8 MHz vysílat větší množství TV programů (v jednom TV kanálu je vysílán jeden multiplex obsahující v současnosti až 5 TV programů). Naproti tomu vysílání v analogu funguje na principu jeden TV kanál = jeden TV program.