Hlavní navigace

Digitalizace v Brně bez problémů, potvrdil průzkum

[Tisková zpráva] Brno zvládlo přechod na digitální televizní vysílání bez problémů, potvrdil reprezentativní průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (dále jen „NKS“), který proběhl v období 4. 9. - 11. 9. 2010 v územní oblasti Brno-město. Ve čtvrtek 30. 9. 2010 bylo totiž v této územní oblasti definitivně vypnuto zemské analogové televizní vysílání a brněnské vysílače dále vysílají již pouze digitálně. Lidem, kteří by se na tuto situaci včas nepřipravili, hrozila ztráta možnosti sledovat televizi. V průzkumu zhodnotilo 75 % obyvatel územní oblasti České Budějovice informovanost o digitalizaci jako dobrou a 10 % dokonce jako velmi dobrou.

Sdílet

30. 9. 2010 bylo ukončeno zemské analogové televizní vysílání z vysílačů Brno – Barvičova a Brno – Hády. Z průzkumu NKS vyplývá, že o chystaném přechodu vědělo 85 % obyvatel. „Vzhledem k tomu, že dle průzkumu ze začátku června přijímalo zemské analogové televizní vysílání v územní oblasti Brno-město již pouze 24 % obyvatel a ostatních se tedy jeho vypínání netýkalo, je 85 % velice vysoké číslo,“ komentuje výsledek Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.

S nějakými problémy se při řešení přechodu setkalo pouze 15 % obyvatel přijímajících DVB-T signál. Nejčastěji se jednalo o slabý signál či zamrzání obrazu. 85 % lidí přešlo na digitální vysílání zcela bez problémů. 67 % obyvatel řešilo vše svépomocí, 33 % využilo služeb odborné firmy.

V územní oblasti Brno-město je velké procento lidí (dle průzkumu 43 % těch, co přijímají zemské analogové či zemské digitální vysílání), kteří přijímají televizní vysílání pomocí společné televizní antény (STA). „Úprava společné televizní antény na digitální vysílání vyžaduje na rozdíl od individuálních antén mnohem více času a asistenci odborné firmy. Proto jsme kladli velký důraz na intenzivní regionální informační kampaň a s velkým předstihem oslovili také bytová družstva a sdružení vlastníků bytových jednotek,“ říká Zdeněk Duspiva, předseda NKS.

Průzkum se zaměřil i na hodnocení samotné informační kampaně, která před vypínáním analogu v územní oblasti Brno-město běžela. 75 % obyvatel zhodnotilo informovanost jako dobrou, 10 % dokonce jako velmi dobrou. „Díky intenzivní informační kampani přešlo 91 % obyvatel na příjem digitálního vysílání již před termínem vypínání analogu, což je nejlepší potvrzení efektivity kampaně,“ dodává Tadeáš Novák.

Průzkum pro Národní koordinační skupinu realizovala společnost CCcentre s.r.o. týden po vypnutí zemského analogového televizního vysílání v územní oblasti Brno-město. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak byli občané na digitalizaci připraveni a zda byli dostatečně informováni.

Průzkum byl proveden metodou „face to face“ ve dnech 4. 9. – 11. 9. 2010 v různých lokalitách územní oblasti Brno-město. Cílový vzorek 600 respondentů kopíroval sociodemografické charakteristiky obyvatel této územní oblasti.

Bezproblémové vypnutí potvrzují i statistiky z bezplatné informační linky 800 90 60 30. V týdnu bezprostředně po vypnutí nezaznamenala infolinka žádný výrazný nárůst volajících. V období od 1. 10. do 7. 10. se na linku obrátilo 694 lidí, což odpovídá běžnému provozu linky. „Jednalo se o jedno z nejklidnějších vypnutí analogového televizního vysílání od začátku digitalizace,“ uzavírá Zdeněk Duspiva, předseda NKS.

Další informace o digitalizaci na www.digitalne.tv nebo na infolince 800 90 60 30.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).