Hlavní navigace

Česká televize digitálně: Piktogram a informační lišta na Plzeňsku

[Tisková zpráva] Piktogram a informační lišta od 16. 6. 2008 označí analogové zemské vysílání ČT2 z vysílače Plzeň-město – Krkavec, které bude v červenci ukončeno, aby uvolnilo kmitočet digitálnímu vysílání multiplexu veřejné služby pro západní Čechy.

Sdílet

Diváci ladící ČT2 z vysílače Plzeň-město – Krkavec uvidí od pondělí 16. června 2008 v pravém spodním rohu obrazovky čtyři malé čtverce. Tento speciální symbol (piktogram) jednoznačně identifikuje analogový zemský signál Dvojky, který bude jednou pro vždy vypnut, a to těsně před startem digitálního vysílání multiplexu veřejné služby (MPX1) pro západní Čechy. Uvolní se tak 34. televizní kanál potřebný pro MPX1, neboli digitální vysílací síť 1, jež bude na západě Čech uvedena do provozu v červenci 2008.

K piktogramu se bude na ČT2 z Krkavce od 16. 6. 2008 průběžně přidávat také informační lišta, která upozorní textem na blížící se vypnutí analogového zemského vysílání Dvojky z tohoto vysílače. Diváky současně odkáže na zdroje podrobnějších informací: „Pro Váš televizor již nebude dostupný analogový signál programu ČT2! Pokud chcete sledovat ČT2 i nadále, zařiďte si digitální příjem! Vše o digitalizaci kanálů České televize najdete na www.digict.cz a nebo na teletextu ČT strana 650.“

Plzeňanům, jimž se na druhém programu ČT žádný speciální symbol ani informační lišta nezobrazí, zůstane analogový příjem ČT2 zachován, protože využívají signál z jiného zemské vysílače (případně využívají satelitní, kabelovou nebo IPTV distribuci). Všichni se ovšem mohou těšit, že už brzy získají možnost naladit pozemní digitální cestou zpravodajský program ČT24 a také ČT4 SPORT, který v průběhu letošní letní olympiády nabídne druhý olympijský program, odlišný od hlavního olympijského programu na ČT2.

Multiplex veřejné služby (MPX1) začne vysílat na západě Čech na 34. televizním kanálu pro naprostou většinu Plzeňského kraje a část Karlovarského kraje v červenci. Technický plán přechodu stanovuje za lokalitu pro vysílač digitální sítě 1 Plzeň – Krašov. Zcela přesné datum a podrobné technické parametry vysílání MPX1 jsou ovšem součástí řešení, jaká nabídli České televizi jednotliví účastníci veřejné obchodní soutěže na poskytovatele služeb spojených s výstavbou a provozem MPX1. Vítěz soutěže, respektive vítězná nabídka by měla být známa v nejbližších dnech. Nezávislá odborná komise nyní intezivně pracuje na závěrečném doporučení pro generálního ředitele ČT, který výsledné rozhodnutí oznámí pravděpodobně do konce června.

Vedle zpravodajství ČT, stránek časopisu ČT+, letáků distribuovaných do schránek, plakátů a reklamních sdělení na prostředcích MHD v Plzni jsou veškeré důležité informace dostupné kdykoliv na teletextu ČT1 (strana 650), zevrubný rádce čeká na internetových stránkách www.digict.cz a k dispozici je také horká linka digitalizace Diváckého centra ČT na čísle 261 13 74 74 (denně od 7.30 do 20.00 hodin).