Hlavní navigace

DIGITÁLNÍ STANICE ČESKÉHO ROZHLASU OD 30. ZÁŘÍ NALADÍ VÍCE OBYVATEL

[Tisková zpráva] V úterý 30. září 2008 zahájí Český rozhlas vysílání sedmi programů ve společné digitální televizní síti veřejnoprávních médií s Českou televizí. Od tohoto dne budou posluchači moci naladit stanice Českého rozhlasu v digitální kvalitě z významných vysílačů v jižních Čechách (Kleť), západních Čechách (Krašov) a Praze (Cukrák).

Sdílet

Česká televize a Český rozhlas tedy budou nyní v samostatné síti, kterou je možné naladit z vysílačů Plzeň – Krašov (kanál 34), České Budějovice – Kleť (kanál 49) a Praha/Střední Čechy – Cukrák (53. kanál). Do konce října pak síť zahájí vysílání na nových kmitočtech i v oblastech, kde teď vysílá dočasná síť A, tedy v severních Čechách, na Domažlicku, Brněnsku, Ostravsku a v Praze ze žižkovského vysílače. Tím bude moci programy Českého rozhlasu, včetně těch digitálních, poslouchat přes televizní síť polovina obyvatel ČR.

Nabídku Českého rozhlasu tvoří sedm stanic: Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Český rozhlas 2 – Praha, Český rozhlas 3 – Vltava, Český rozhlas 4 – Radio Wave, ČRo Rádio Česko, Český rozhlas Leonardo a Český rozhlas D-Dur. Čtyři poslední stanice vznikly speciálně pro digitalizaci a potěší mladé posluchače, zájemce o nepřetržité zpravodajství, posluchače se zájmem o vědu a techniku, i ty, kteří si rádi vychutnají vážnou hudbu, nepřerušovanou mluveným slovem.

Pro příjem digitálního vysílání DVB-T je nutný set-top-box, televizní přijímač s DVB-T tunerem nebo jiné zařízení určené pro příjem vysílání v tomto systému (třeba kapesní přenosný přehrávač) včetně vhodné antény. Kvalitní poslech rozhlasových programů je pak vhodné zajistit propojením přijímače na další zesilovač a reprosoustavy.

Digitální vysílání Českého rozhlasu v televizní síti neznamená, že by Český rozhlas vypínal vysílání svých stanic na AM a FM kmitočtech. Tento krok je v Evropě plánován nejdříve po roce 2020, pokud se pro něj jednotlivé země rozhodnou.

Do konce roku 2008 by síť České televize a Českého rozhlasu měly naladit domácnosti v dosahu vysílačů Plzeň-Krašov, České Budějovice-Kleť, Cheb-Zelená hora, Praha/Střední Čechy-Cukrák, Praha-město, Domažlice-Vraní vrch, Brno-Hády, Brno-město, Ostrava-Slezská Ostrava, Ústí nad Labem-Buková hora a Sušice-Svatobor.

V lednu 2009 budou následovat severozápadní Čechy (Jáchymov, Chomutov), v červenci Vysočina (Jihlava), v srpnu střední a severní Čechy (Votice, Liberec), v říjnu severovýchodní Čechy (Trutnov), a v prosinci jižní Morava z vysílače Brno-Kojál. Další oblasti budou pokryty do října roku 2010, kdy bude digitálním signálem ve veřejnoprávní síti pokryta celá republika. Více informací, seznamy přijímačů vhodných pro poslech rozhlasu v DVB-T a mapy pokrytí najdete na www.rozhlas.cz/di­gital.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).