Hlavní navigace

Digitální vysílání České televize míří na Sušicko

[Tisková zpráva] Vysílač Sušice – Svatobor se připravuje na start digitálního vysílání ČT. Veřejnoprávní multiplex má být spuštěn 18. 11. 2008. Analogové vysílání ČT2 skončí 29. 11. 2008 – od 21. 10. 2008 je označené piktogramem, který doplní textová lišta.

Sdílet

Sušice je další územní oblastí stanovenou Technickým plánem přechodu, kde bude v listopadu 2008 zahájeno digitální pozemní vysílání České televize. Síť 1 bude na Sušicku šířena primárně z vysílače Sušice – Svatobor. Multiplex veřejné služby i zde nabídne programy ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 a sportovní ČT4, dále doplňkové digitální služby a stanice ČRo.

Signál digitální sítě 1, veřejnoprávního multiplexu, má být ze stanoviště Sušice – Svatobor spuštěn podle dosavadního plánu 18. listopadu 2008 na 49. kanálu. Vytvoří tak lokální jednofrekvenční synchronní síť s vysílačem České Budějovice – Kleť vysílajícím multiplex veřejné služby pro jižní Čechy (územní oblast České Budějovice) rovněž na 49. kanálu.

Pokud bude nutné uvolnit na vysílači Sušice – Svatobor 52. kanál pro digitální vysílání sítě 3 s komerčními stanicemi na stejném kanálu z vysílače Plzeň – Krašov, skončí v noci z 29. na 30. listopadu 2008 na Svatoboru analogové vysílání ČT2 (52. kanál), v opačném případě bude prozatím zachováno. Vysílání druhého programu ČT z vysílače Sušice – Svatobor je proto od 21. října 2008 označené známým piktogramem (čtyři čtverce v pravém spodním rohu obrazovky), který doplní textová lišta s bližšími informacemi. Divákům je tak osvědčeným způsobem umožněno rozeznat, že přijímají signál, jehož vypnutí se blíží, a musí se tedy připravit na digitální příjem.

Pro příjem digitálního pozemního vysílání je potřeba set-top-box nebo digitální televizor s DVB-T tunerem. Doporučujeme i revizi anténního systému – bezpodmínečně nutná je úprava systémů společných televizních antén (STA).

Více o digitalizaci ČT ve vysílání České televize (zpravodajství, spoty, informační sdělení), v internetovém speciálu www.digict.cz, v teletextu ČT1 (strana 650), v časopisu ČT+, na horké lince digitalizace Diváckého centra ČT – telefon 261 13 74 74 (denně 7.30 – 20.00 hodin), v letácích distribuovaných do schránek a mimo jiné i v reklamě zadané Českou televizí do tisku a rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).