Hlavní navigace

České Radiokomunikace v dubnu spustí digitální vysílání multiplexu 2 a 3 z vysílače Javořice

[Tisková zpráva] (Praha, 15. dubna 2010) – České Radiokomunikace spustí na konci dubna 2010 pozemní digitální vysílání komerčních multiplexů 2 a 3 z Javořice. Obyvatelům Vysočiny se rozšíří programová nabídka o digitální programy Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL, TV Barrandov, Z1 a Public TV.

Sdílet

„Vysílání multiplexu 2 javořického vysílače bude k dispozici na 35. kanále a jeho spuštěním se zvýší dostupnost pozemního multiplexu 2 na 76 % populace České republiky,“ říká Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, a dodává: “Multiplex 3 bude vysílat na 30. kanále a pokrytí třetí sítě se navýší na necelých 60 % populace ČR.“

Javořice je Technickým plánem přechodu určena jako hlavní vysílač ucelené oblasti Jihlava a svým vysíláním pokryje značnou část Vysočiny. Vypnutí analogového televizního vysílání z tohoto stanoviště je naplánováno na květen 2011. 166 metrů vysoký vysílač Javořice se nachází na nejvyšším místě Javořické vrchoviny, v rozlehlém komplexu jehličnatých lesů v nadmořské výšce 837 metrů. Je situován přibližně 10 km severozápadně od Telče.

Javořice je devatenáctým vysílačem, ze kterého je šířen MUX 2 a jedenáctým pro MUX 3.

Bližší informace spojené s vypínáním analogového a zapínáním digitálního signálu, včetně map pokrytí, dohledáte na speciálních informačních stránkách Českých Radiokomunikací věnovaných digitalizaci www.digistranky.cz a nebo na státní telefonní lince 800 90 60 30.

České Radiokomunikace a.s. působí na českém trhu již 45 let. Stabilitu společnosti dokazuje její silné finanční zázemí a zkušenosti nabyté během dlouhé doby činnosti. České Radiokomunikace a.s. jsou největším expertem na trhu vysílacích služeb a jako první v České Republice, spustily jak veřejné, tak komerční digitální televizní vysílání. České Radiokomunikace nabízejí také telekomunikační služby pro velkoobchodní a korporátní zákazníky. Společnost disponuje vlastní rozsáhlou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou České Radiokomunikace nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken. Společnost poskytuje hlasové služby, vysoce kvalitní internetové připojení a datová řešení na základě individuálních požadavků zákazníků.

Digitální televizní vysílání bylo spuštěno v systému DVB-T na území Prahy již v roce 2000. Toto vysílání bylo označováno jako dočasný multiplex A a ke dni přechodu tohoto přechodného vysílání do finální sítě 2, činilo jeho pokrytí 42% obyvatelstva. České Radiokomunikace jsou operátorem komerčního multiplexu 2 a poskytovatelem vysílacích služeb pro multiplexy 1 a 3. K dnešnímu dni činí pokrytí digitálním vysíláním multiplexu 2 více než 60% obyvatelstva v celkem osmi lokalitách České republiky. Probíhající proces digitalizace vysílání bude završen v roce 2012, kdy bude na území České republiky vystavena digitální vysílací infrastruktura pokrývající až 99,6% populace digitálním pozemním televizním a rozhlasovým vysíláním.